HTC Evo 4G Now Official Specs.

For Sprint

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, March
Status Available. Released 2010, June
SIZE Dimensions 122 x 66 x 13 mm
Weight 170 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 65K colors
Size 480 x 800 pixels, 4.3 inches
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Proximity sensor for auto turn-off
– HTC Sense UI
SOUND Alert types Vibration, MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 512 MB RAM; 1 GB ROM
Card slot microSD, up to 32GB, 8GB included, buy memory
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. A, up to 3.1 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, WiMAX 802.16 e (Wi-Fi router)
Bluetooth Yes v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 8 MP, 3264×2448 pixels, autofocus, dual-LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes, 720p
Secondary Yes, 1.3 MP
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU Qualcomm Snapdragon QSD8650 1 GHz processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Digital compass
– HDMI port
– Dedicated search key
– Google Search, Maps, Gmail
– YouTube, Google Talk, Picasa integration
– MP3/AAC+/WAV/WMA9 player
– MP4/H.263/H.264/WMV9 player
– Facebook, Flickr, Twitter applications
– Voice memo
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by
Advertisements

Të gjithë telefonat Galaxy S me Android 2.2

Samsung është duke u përgatitur të sjell versionin e ri Android 2.2 në të gjithë spektrin e telefonave Galaxy S të cilët së shpejti do të jenë në dispozicion nëpër shumë operator mobil, thuhet në postimin e fundit të kompanisë në Twitter.

Secila prej këtyre pajisjeve ende do të shitet me versionin aktual 2.1 të sistemit operativ Android, mirëpo në pritje të azhurnimit me versionin e ri 2.2 dhe Adobe Flash 10.1 i cili do të vjen në ndërkohë.

Në spektrin e telefonave Galaxy S pritet të vijë modeli Vibrant i cili është i dedikuar për T-Mobile, Fascinate në Verizon dhe Captivate në AT&T. Modeli tjetër, Epic i cili posedon tastierë të plotë QWERTY me rrëshqitës dhe dy kamera, gjithashtu pritet të ketë versionin e ri Android 2.2, pas lansimit zyrtar me kompaninë Sprint.

BlackBerry sjell edhe dy modele të reja në treg.

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Kompania Research In Motion, e njohur me shkurtesën RIM, sot ka thyer edhe një rekord të ri. Ajo thotë se ka transportuar me sukses më shumë se 11.2 milionë telefona BlackBerry, në tremujorin e parë të vitit.

Parashikimet e kompanisë janë tejkaluar për 43 për qind, krahasuar me një vjet më parë, ndërsa është thënë gjithashtu se RIM ka shitur 100 milionë telefona BlackBerry deri më tani.

Shitjet e saj, kompania Research In Motion ua ka atribuuar shteteve jashtë Amerikës Veriore, pasi që rreth 40 për qind të këtyre telefonave gjenden jashtë kësaj zone. Përveç kësaj, besohet se linja e modelit Curve 8500 ka kontribuar mjaft shumë që të arrihen këto rezultate.

Gjatë një deklarate për shtyp, përfaqësuesit e RIM kanë lënë të kuptohet se ajo së shpejti do të sjell në treg edhe dy modele të reja të BlackBerry’t, të cilat së shpejti do të mund t’i shohim publikisht. Jo-zyrtarisht është marrë vesh se njëri prej tyre do të jetë BlackBerry 9800, modelin e parë rrëshqitës me ekran të ndjeshëm në prekje.

BlackBerry OS 6 do të dal në treg gjatë muajit Shtator, dhe tashmë është bërë e ditur se ky sistem i ri operativ do të vjen bashkë me modelin e telefonit, 9800. /Telegrafi/

Motorola Droid X

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Telefoni i ri i mençur i Motorolas synon të arrijë majën e këtij segmenti, e në SHBA del në shitje gjatë mesit të muajit të ardhshëm.

Motorola ka paraqitur zyrtarisht Droid X, telefonin e mençur i cili sipas karakteristikave do të duhej të konkurronte me pajisjet si HTC EVO 4G e Apple iPhone 4.

Pajisja është e bazuar në procesorin OMAP3630 të Texas Instruments me takt punues prej 1 GHz dhe ka kartelë grafike PowerVR SGX530. Kapaciteti i memories punuese është 512 MB, gjersa janë integruar 8 GB memorie flash për ruajtje të dhënave me mundësi të zgjerimit të kapacitetit me anë të kartelave të memories microSD deri në 40 GB.

Vëmendjen tërheq ekrani 4.3-inçësh WVGA me rezolucion (854 x 480 piksela) si dhe kamerë prej 8 megapikselash me auto-fokus dhe blic LED. Pajisjet tjera përfshijnë GPS, mbështetje për incizim të videos me 720p, shfletues mobil me mbështetje për HTML5 e Flash 10.1 si dhe Bluetooth 2.1 + EDR.

Motorola Droid X shitet me sistemin operativ Android 2.1, e shitja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës fillon muajin e ardhshëm a me çmim prej 200 dollarësh me nënshkrim të kontratës dyvjeçare me operatorin e telefonisë mobile Verizon. /Telegrafi/

Rritet shitja e pajisjeve me Android

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Kryeshefi ekzekutiv i Google Eric Schmidt raporton për shitjen çdo ditë më të madhe të pajisjeve me Android dhe prognozon një të ardhme të ndritur të kësaj platforme.

Pajisjet e bazuara në Android po bëhen çdo ditë e më të popullarizuara në botën e telefonave të mençur, gjë që e dëshmojnë edhe rezultat e shitjes së tyre. Kryeshefi ekzekutiv i Google Eric Schmidt qysh në muajin maj kishte vlerësuar shitje të pajisjeve Android në së paku 65.000 njësi në ditë, e për qershor ai publikon shifra shumë më të mëdha.

Sipas të dhënave të tij, çdo ditë në botë shiten mbi 160.000 telefona të mençur të bazuar në ndonjë version të sistemit operativ Android, derisa mbështetja e numrit të madh të prodhuesve si HTC, LG, e Motorola flet për një të ardhme të ndritur të vet platformës.

Tregu i telefonave të mençur edhe më tutje është në rritjes – kompania ABI Research raporton për 55 milionë pajisje të shitura gjatë këtij tremujori si dhe parasheh rritje të shitjeve për 21 për qind gjatë këtij viti në 244 milionë pajisje të shitura. /Telegrafi/

OperaMini më i përdorur gjatë pasditeve

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Opera ka lëshuar raportin e saj të fundit të emërtuar “Gjendja e Webit në Mobil”, ndërsa edhe një herë thotë se ka regjistruar rritje të konsiderueshme, me përdoruesit e shfletuesit të saj Opera Mini, një rritje prej 4,2% krahasuar me prillin e këtij viti. Që nga ajo periudhë, shikimet e faqes kanë shkuar deri në 7,7 për qind më lartë, thotë Opera.

Për këtë raport, Opera ka analizuar periudhën 24-orëshe për të parë se si Opera Mini është përdorur gjatë gjithë ditës në të 10 vendet më të frekuentuara sipas vizitave (Indonezia, Rusia, India, Kina, Nigeria, Ukraina, Afrika e Jugut, Shtetet e Bashkuara, Vietnami dhe Mbretëria e Bashkuar).

Rezulton se për të gjitha vendet, pa marrë parasysh dallimet në ekonomi, kulturë apo vendndodhje, katër orët në mes 20:00 dhe mesnatës, me  sa duket është koha kryesore për një sasi disproporcionale të konsumit të të dhënave në telefonat mobil.

Opera gjithashtu ka gjetur se gjatë periudhës 24-orëshe, niveli më i lartë i përdorimit të shfletuesit Opera Mini është gjatë natës, nga 20:00 deri në mesnatë me pak dallim në të dhënat e konsumit në mes të javës dhe fundjavave, për të gjitha 10 vendet e përshkruara më lartë.

Motorola CHARM

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Unofficial preliminary specifications
For T-Mobile

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 2100
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors
Size 320 x 240 pixels, 2.8 inches
– QWERTY keyboard
– Touch sensitive controls
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Proximity sensor for auto turn-off
– Multi-touch input method
– MOTOBLUR UI v1.5 with Live Widgets
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Card slot microSD, up to 32GB, buy memory
DATA GPRS Yes
EDGE Yes
3G HSDPA, HSUPA
WLAN
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary Yes
Features Geo-tagging, face detection
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio
Games Yes
Colors Various
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Social networking integration with live updates
– Google Maps with Street View
– MP3/eAAC+/WAV player
– MP4/WMV/H.264/H.263 player
– Facebook, MySpace, Twitter apps
– Organizer
– Document viewer
– Voice memo/dial
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion
Stand-by