Arkiv

Archive for the ‘Motorola’ Category

Motorola Droid X

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Telefoni i ri i mençur i Motorolas synon të arrijë majën e këtij segmenti, e në SHBA del në shitje gjatë mesit të muajit të ardhshëm.

Motorola ka paraqitur zyrtarisht Droid X, telefonin e mençur i cili sipas karakteristikave do të duhej të konkurronte me pajisjet si HTC EVO 4G e Apple iPhone 4.

Pajisja është e bazuar në procesorin OMAP3630 të Texas Instruments me takt punues prej 1 GHz dhe ka kartelë grafike PowerVR SGX530. Kapaciteti i memories punuese është 512 MB, gjersa janë integruar 8 GB memorie flash për ruajtje të dhënave me mundësi të zgjerimit të kapacitetit me anë të kartelave të memories microSD deri në 40 GB.

Vëmendjen tërheq ekrani 4.3-inçësh WVGA me rezolucion (854 x 480 piksela) si dhe kamerë prej 8 megapikselash me auto-fokus dhe blic LED. Pajisjet tjera përfshijnë GPS, mbështetje për incizim të videos me 720p, shfletues mobil me mbështetje për HTML5 e Flash 10.1 si dhe Bluetooth 2.1 + EDR.

Motorola Droid X shitet me sistemin operativ Android 2.1, e shitja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës fillon muajin e ardhshëm a me çmim prej 200 dollarësh me nënshkrim të kontratës dyvjeçare me operatorin e telefonisë mobile Verizon. /Telegrafi/

Advertisements

Rritet shitja e pajisjeve me Android

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Kryeshefi ekzekutiv i Google Eric Schmidt raporton për shitjen çdo ditë më të madhe të pajisjeve me Android dhe prognozon një të ardhme të ndritur të kësaj platforme.

Pajisjet e bazuara në Android po bëhen çdo ditë e më të popullarizuara në botën e telefonave të mençur, gjë që e dëshmojnë edhe rezultat e shitjes së tyre. Kryeshefi ekzekutiv i Google Eric Schmidt qysh në muajin maj kishte vlerësuar shitje të pajisjeve Android në së paku 65.000 njësi në ditë, e për qershor ai publikon shifra shumë më të mëdha.

Sipas të dhënave të tij, çdo ditë në botë shiten mbi 160.000 telefona të mençur të bazuar në ndonjë version të sistemit operativ Android, derisa mbështetja e numrit të madh të prodhuesve si HTC, LG, e Motorola flet për një të ardhme të ndritur të vet platformës.

Tregu i telefonave të mençur edhe më tutje është në rritjes – kompania ABI Research raporton për 55 milionë pajisje të shitura gjatë këtij tremujori si dhe parasheh rritje të shitjeve për 21 për qind gjatë këtij viti në 244 milionë pajisje të shitura. /Telegrafi/

Motorola lanson Droid 2

14 Qershor, 2010 Lini një koment

Disa pamje të publikuara në internet, shfaqin versionin e ri të Motorola Droid 2 i cili mund të del edhe zyrtarisht në treg, gjatë kësaj jave.

Versioni i ri i Droid të prodhuar nga Motorola pritet se do të sjell përmirësime në tastierë,  kapacitet më të mirë dhe më funksional gjatë punës, si dhe ekran me diametër prej 3.7 inç.

Në modelin e ri të telefonit, Motorola nuk do të ketë rrotën lëvizëse në tastierë, thuhet në blogun e Droid Life. Pajisja rrotulluese ishte kritikuar nga përdoruesit, pasi thuhej se nuk përgjigjej shpejtë gjatë përdorimit.

Thuhet se modeli Droid 2 do të ketë të integruar versionin më të ri të sistemit operativ të Google, Android 2.1, dhe me mundësi të azhurnimit të shpejtë në versionin 2.2, i cili pritet të zyrtarizohet së shpejti nga Android.

Droid 2 do të ketë procesor prej 750-MHz OMAP, mirëpo edhe ky  kapacitet i procesorit mbetet më i vogël, nëse e krahasojmë me senzacionet e fundit, HTC EVO 4G dhe iPhone 4.