Arkiv

Archive for the ‘Te Rejat e Fundit’ Category

iPhone 4 “pushton” 17 shtete të reja

Duke filluar nga 30 korriku, konsumatorët në shumë vende të botës do të kenë mundësinë të blejnë telefonin i cili ka bërë bujë në mbarë botë, modelin më të ri të telefonit të Apple, iPhone 4.

Telefoni i shumë përfolur këtyre ditëve do të jetë në dispozicion edhe në shtetet tjera si, Australia, Austria, Belgjika, Kanadaja, Danimarka, Finlanda, Hong Kongu, Irlanda, Italia, Luksemburgu, Holanda, Norvegjia, Zelanda e Re, Singapori, Spanja, Suedia dhe Zvicra.

iPhone 4 fillimisht vetëm me ngjyrë të zezë, do të shitet në dyqanet e Apple, online përmes Apple.com dhe stërshitësve të autorizuar.

Njëri prej vendeve që ende nuk është në listë, është Koreja e Jugut. Edhe pse fillimisht thuhet se edhe ky vend do të jetë në mesin e vendeve të mëdha, të cilat kanë kërkesë të madhe për iPhone 4, kjo nuk do të ndodh për shkak të disa çështjeve të rregullatorit të atjeshëm.

Në konferencën për media të cilën Steve Jobs e ka mbajtur më 16 korrik, pati thënë se do të jetë pak më e vështirë për t’i bindur autoritetet koreane, për lansimin e telefonit tonë. Në këtë konferencë, Jobs kryesisht pati folur për problemet që iPhone ka hasur me pranimin e thirrjeve telefonike. / Telegrafi

Advertisements

Samsung ofron telefona falas, për të gjithë të pakënaqurit me iPhone 4!

27 Korrik, 2010 1 koment

Duket se gjiganti i teknologjisë Samsung, është duke dhënë falas telefona të linjës Galaxy S për të gjithë poseduesit e pakënaqur të iPhone 4, të cilët janë të frustruar nga problemet e thirrjeve që ata i kanë me këtë të fundit.

Një llogari në Twitter e quajtur @samsungukmobile është duke i kontaktuar njerëzit që i kanë paraqitur  vështirësitë e tyre me iPhone 4 në këtë rrjet social, duke u kërkuar atyre të paraqesin të dhënat e tyre të kontaktit për të marrë një telefon falas nga kompania Samsung.

Një nga personat e frustruar me iPhone 4 ishte edhe Tiffany Nieuwland, e cili tha për revistën Wired: “iPhone 4 dhe unë kemi qenë të pandashëm për gati një muaj. Por muaji i mjaltit mes nesh përfundoi këtë javë, pas disa thirrjeve të parealizuara , dhe pamundësia e papritur e pa sqaruar për të bërë ose për të marrë telefonata, më ka lënë të pakënaqur” tha ajo.

“Më pas unë bëra atë që gjithkush po e bën këtyre ditëve. Postova ankesën time në Twitter. Më pas ndodhi befasia, kur në një mëngjes unë jam kontaktuar nga profili i kompanisë Samsung, i cili më ofronte modelin e fundit të Galaxy S” tha përdoruesja e dikurshme e iPhone 4, e cila pasi e kontaktoi kompaninë Samsung e kuptoi që oferta ishte legjitime, dhe se Samsung me të vërtetë e ofron këtë mundësi.

Kjo është një qasje interesante dhe e pazakontë për promovimin e pajisjes, e cila mbështetet nga Android 2,1 dhe përmban një ekran të madh AMOLED me 4,0-inç.

Ekran i lakueshëm AMOLED nga Samsung

Gjatë dy viteve të ardhshme Samsung ka për qëllim të filloj me prodhimin e versioneve më të qëndrueshme te ekraneve plastike AMOLED për celularë.

Ekranet e reja do të kanë mundësi të mbështjelljes dhe rezistencë më të theksuar nga goditjeve dhe dëmtimeve fizike, duke ruajtur të gjitha përparësitë e kësaj teknologjie.

Supozohet se Samsung planifikon ta arrijë këtë gjë me instalimin e TFT-së drejtpërdrejt në filmin plastik dhe me zëvendësimin e mbrojtjes së deritanishme nga vinili me një version tjetër me poliamide.

Kompania parasheh një kërkesë më të madhe të ekraneve më të holla dhe të lehta AMOLED, e këto versione më të qëndrueshme do të fillojnë prodhimin masiv nga viti 2012. /Telegrafi/

Nuk ka iPhone 4 me ngjyrë të bardhë, para fundit të 2010

Modelet e iPhone 4 me ngjyrë të bardhë do të dalin në treg, vetëm në fund të këtij viti, thuhet në një deklaratë të kompanisë Apple.

“Modeli i bardhë i iPhone 4 do të jetë më i vështirë për prodhim, se sa pritej fillimisht,” thuhet nga burimet zyrtare të kompanisë.

“Disponueshmëria e modelit të zi të iPhone 4, i cili është më popullor, nuk është afektuar.” Është thënë se modeli i bardhë i telefonit të Apple, do të jetë në treg në qershor të këtij viti, por tani burimet zyrtare të kompanisë thonë se kjo nuk do të ndodh para fundit të vitit 2010.

Modeli më ngjyrë të bardhë i iPhone 4 ka pasur një histori të trazuar të prodhimit. Gjatë këtyre ditëve ishte mësuar se modelet e bardha nuk do të jenë gati për treg më qershor ose korrik, siç thuhej fillimisht nga mediat online, në tërë botën.

Apple fillimisht e pati shtyrë lansimin e këtij modeli të telefonit për në gjysmën e dytë të korrikut. Vonesat e shumta mendohet se i atribuohen kontraktonit, Lens Teknologies, për të cilin dyshohet se ka probleme rreth trashësisë së plastikës dhe ngjyrës së bardhë. / Telegrafi

HP nuk do ta përdor Windows Phone 7 për telefonat e saj

26 Korrik, 2010 1 koment

HP mund të aspirojë të jetë “konsumatori më i madh i Microsoft-it,” thuhet sipas zëvendës presidentit të HP’së, Todd Bradley, por kompania ka distancuar veten zyrtarisht nga sistemi operativ për telefona mobil, të cilin Micosoft e ka emëruar Microsoft Windows Phone 7.

Ky veprim, nga publiku i gjerë mund të shihet  si i papritur, duke marrë parasysh se finalizimi i marrëveshjes për përvetësimin e kompanisë Palm, nga ana e HP, është bërë në fund të muajit të kaluar.

Mbi të gjitha, Palm është truri prapa sistemit operativ për telefona mobil, të cilin HP tani synon të përdorë si bazë për të gjithë telefonat e saj të zgjuar, në të ardhmen.

“Qëllimi ynë është që t’i përqendrojmë të gjitha burimet për ta bërë webOS sa më të mirë që ai mund të jetë,” tha Bradley në një intervistë me faqen  e njohur, Electronista. / Telegrafi

Të gjithë telefonat Galaxy S me Android 2.2

Samsung është duke u përgatitur të sjell versionin e ri Android 2.2 në të gjithë spektrin e telefonave Galaxy S të cilët së shpejti do të jenë në dispozicion nëpër shumë operator mobil, thuhet në postimin e fundit të kompanisë në Twitter.

Secila prej këtyre pajisjeve ende do të shitet me versionin aktual 2.1 të sistemit operativ Android, mirëpo në pritje të azhurnimit me versionin e ri 2.2 dhe Adobe Flash 10.1 i cili do të vjen në ndërkohë.

Në spektrin e telefonave Galaxy S pritet të vijë modeli Vibrant i cili është i dedikuar për T-Mobile, Fascinate në Verizon dhe Captivate në AT&T. Modeli tjetër, Epic i cili posedon tastierë të plotë QWERTY me rrëshqitës dhe dy kamera, gjithashtu pritet të ketë versionin e ri Android 2.2, pas lansimit zyrtar me kompaninë Sprint.

BlackBerry sjell edhe dy modele të reja në treg.

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Kompania Research In Motion, e njohur me shkurtesën RIM, sot ka thyer edhe një rekord të ri. Ajo thotë se ka transportuar me sukses më shumë se 11.2 milionë telefona BlackBerry, në tremujorin e parë të vitit.

Parashikimet e kompanisë janë tejkaluar për 43 për qind, krahasuar me një vjet më parë, ndërsa është thënë gjithashtu se RIM ka shitur 100 milionë telefona BlackBerry deri më tani.

Shitjet e saj, kompania Research In Motion ua ka atribuuar shteteve jashtë Amerikës Veriore, pasi që rreth 40 për qind të këtyre telefonave gjenden jashtë kësaj zone. Përveç kësaj, besohet se linja e modelit Curve 8500 ka kontribuar mjaft shumë që të arrihen këto rezultate.

Gjatë një deklarate për shtyp, përfaqësuesit e RIM kanë lënë të kuptohet se ajo së shpejti do të sjell në treg edhe dy modele të reja të BlackBerry’t, të cilat së shpejti do të mund t’i shohim publikisht. Jo-zyrtarisht është marrë vesh se njëri prej tyre do të jetë BlackBerry 9800, modelin e parë rrëshqitës me ekran të ndjeshëm në prekje.

BlackBerry OS 6 do të dal në treg gjatë muajit Shtator, dhe tashmë është bërë e ditur se ky sistem i ri operativ do të vjen bashkë me modelin e telefonit, 9800. /Telegrafi/