Arkiv

Archive for the ‘Web OS (By Palm Pre)’ Category

HP blen kompaninë Palm

Kompania Palm njëfarë vakti ka qenë sinonim për kompjuterë të dorës, mirëpo kur këtë funksion e morën përsipër telefonat e mençur, në Palm nuk e gjeten veten edhe aq mirë. Përkundër ndryshimit të fundit radikal në filozofi, paraqitjes së platformës së avancuar mobile webOS si dhe celularit të lavdëruar Palm Pre, ata vazhduan të bëjnë afarizëm keq, prandaj dalja nga kjo rrugë pa krye ishte shitja tek gjiganti Hewlett-Packard.

Shitblerja është miratuar nga bordet e të dy kompanive e HP do të blej aksionet e Palm për 5.70 dollarë për aksion, që gjithsej i bie 1.2 miliardë dollarë.

“Strategjia inovative e Palm ofron një platformë ideale për zgjerimin e strategjisë mobile të HP-së dhe krijimit të përvojës unike në në më shumë pajisje mobile të ndërlidhura”, ka thënë përfaqësuesi i HP-së Todd Bradley.

Mirëpo, mbetet pikëpyetje se sa kohë do t’i nevojitet HP-së të integrojë Palmin në afarizmin e vet, kur merret parasysh që konkurrentët si iPhone OS e Android tanimë kanë shkuar shumë përpara. Sa për ilustrim, dyqani online i aplikacioneve nga Palm numëron vetëm qindra aplikacione, derisa tek iPhone e Android ato numërohen me dhjetëra mijëra.

Advertisements

Vjen dhe Palm Pre Plus

For AT&T

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900
Announced 2010, March
Status Coming soon. Exp. release 2010, 2Q
SIZE Dimensions 100.5 x 59.5 x 16.9 mm
Weight 138 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 320 x 480 pixels, 3.1 inches
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Multi-touch input method
– QWERTY keyboard
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 16 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port Yes
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, enhanced fixed focus, LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Palm webOS 1.3.5
CPU ARM Cortex A8 600 MHz, PowerVR SGX graphics
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
Browser WAP 2.0 / HTML
Radio No
Games Yes
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support, AT&T Navigator
Java
– MP3/WAV/eAAC+ player
– MP4/H.264/H.263 player
– Organizer
– Document viewer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1150 mAh
Stand-by Up to 350 h (2G) / – (3G)
Talk time Up to 4 h (2G) / Up to 4 h (3G)

Palm prezanton Palm Pixi Plus

For AT&T

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900
Announced 2010, March
Status Coming soon. Exp. release 2010, 2Q
SIZE Dimensions 111 x 54.9 x 10.9 mm
Weight 107.7 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors
Size 320 x 400 pixels, 2.63 inches
– QWERTY keyboard
– Accelerometer sensor for UI auto rotate
– Proximity sensor for auto turn-off
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 8 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 7.2Mbps; HSUPA, 5.76Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port Yes
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 2 MP, 1600×1200 pixels, LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Palm webOS
CPU Qualcomm MSM7627 600 MHz processor, dedicated graphics accelerator
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0 / HTML
Radio No
Games Yes
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support, AT&T Navigator
Java
– MP3/WAV/eAAC+ player
– MP4/H.264/H.263 player
– Organizer
– Document viewer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1150 mAh
Stand-by
Talk time (2G) / Up to 4 h (3G)

Palm zvogëlon humbjet

22 Dhjetor, 2009 Lini një koment

Në periudhën e dytë fiskale 2010, Palm ka deklaruar humbje prej 85.4 milionë dollarësh së bashku me fitimet prej 78.1 milionë dollarësh.

Edhe pse humbja ende mbetet e madhe se fitimet e përgjithshme, këto rezultate janë përmirësim i dukshëm krahasuar më humbjen e vitit të kaluar prej 508.6 milionë dollarësh dhe 164.5 milionë dollarësh humbje në tremujorin paraprak.

Për tremujorin në vijim në Palm presin përmirësime të rezultateve kur merret parasysh se për mesin e muajit nëntor është paraqitur Pixi, i cili është edhe telefoni i dytë mobil Pixi i bazuar në sistemin operativ Web OS.

Palm Pixi në nëntor

f.1029105031910_m

Telefoni i dytë i mençur i Palm me sistemin operativ webOS me emrin Pixi në shitje del në mesin e muajit të ardhshëm të këtij viti.

Data e saktë e fillimit të shitjes është 15 nëntor, derisa celulari fillimisht, sikur edhe modeli Pre, do të gjendet në ofertën e operatorit amerikan të telefonisë mobile Sprint.

Pajisja për dallim nga Pre ka dizajn candybar, ekran të ndjeshëm në prekje prej 2.63 inçësh, tastierë QWERTY dhe 8 GB të integruar në memorien interne. Në rastin e modelit Pixi, Palm ka vendosur të mos ofrojë mbështetje për WiFi por ka vendosur fotoaparatin në prapavijë me rezolucion prej dy megapikselash.

Pajisimi i dobët ka rezultuar edhe me çmimin e ulët, i cili në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me kontratë dyvjeçare është 99 dollarë.

Tani për tani nuk dihet se kur ky celular do të plasohet në tregun evropian.

Palm Pre shume shpejt ne Europe

30 Shtator, 2009 Lini një koment

f.0925111325578_m

Telefoni i mençur Palm Pre arrin në ofertën e operatorit të telefonisë mobile evropiane O2 në Gjermani dhe Britani të Madhe. Në Gjermani mund të blihet nga 13 tetori, derisa në Britani të Madhe nga 16 tetori.

Britanikët do ta marrin telefonin e mençur të kompanisë Palm pa pagesë, por me nënshkrimin dyvjeçar të parapagimit mujor prej 35 funtesh. Celulari, gjithashtu do të mund të merret edhe me nënshkrimin e marrëveshjes për 18 muaj, por me parapagim më të madh mujor apo me çmim të celularit prej 97 funtesh.

Pre është i pajisur me ekran të ndjeshëm në prekje prej 3.1 inçësh, me 8 GB memorie, tastierën rrëshqitëse QWERTY dhe fotoaparatin tre megapikselësh me blic LED.

Ai vjen me sistemin e ri operativ webOS nëpërmes të cilit ofron mundësi të avancuara të sinkronizimin dhe kryerje të shumë funksioneve njëkohësisht.