Arkiv

Archive for the ‘Te tjere’ Category

Nokia lancon edhe katër modele të telefonave të lirë.

7 Qershor, 2010 2 komente

Nokia Oyj të enjten zbuloi edhe katër modele të reja të telefonave të lirë. Me këtë fokus, kompania synon të mbrojë pjesën dominuese të tregut, e posaçërisht në tregjet e reja.

Nokia kontrollon më shumë se 50 për qind të tregut të shitjeve në Indi dhe Afrikë, si dhe ka një pozicion të fortë në tregjet e tjera në zhvillim. Nokia thotë se do ta vazhdojë luftën me rivalët si Apple dhe RIM (Research In Motion), ndërsa ofertat e pakta të kompanisë e kanë ndikuar në çmimet e aksioneve në bursa gjatë muajve të fundit.

Katër modelet e reja të thjeshta të telefonave mobil, duke përjashtuar operatorët e mundur, vijnë me çmime prej 30 deri në 45 euro.

Dy telefonat e ri, duke përfshirë këtu edhe modelin e lirë prej 30 €, do të mundësojnë edhe përdorimin e dy SIM kartelave të ndryshme – duke ndihmuar për ndarjen e një telefoni në mes të anëtarëve të familjes apo miqtë. /Telegrafi/

Advertisements

Sony Ericsson BRAVIA S004

For Japanese market

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network CDMA
Announced 2010, May
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 111 x 51 x 18 mm
Weight 145 g
DISPLAY Type TFT, 16M colors
Size 480 x 854 pixels, 3.2 inches
– External OLED display (128 x 36 pixels, 0,9 inches)
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Turn-to-mute and snoozing alarms
SOUND Alert types Vibration; MP3 ringtones
Speakerphone Yes
MEMORY Phonebook 1000 entries, Photocall
Call records Yes
Internal 800 MB storage
Card slot microSD, up to 16GB
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G CDMA
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g (via external Wi-Fi WIN card)
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port Yes
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 8 MP, 3264×2448 pixels, autofocus
Features Face and smile detection, image/video stabilization
Video Yes
Secondary No
FEATURES CPU Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio Stereo FM Radio with RDS
Games Yes + downloadable
Colors Black, Red, Silver
GPS No
Java Yes
– TV tuner
– Barcode reader
– Mobile FeliCa payment system
– IPX5/IPX7 certified
– Google maps
– MP4/H.264 player
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– Organizer
– Document viewer
– Voice memo
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Po 930 mAh
Stand-by Up to 260 h
Talk time Up to 3 h 30 min

Vertu Ascent 2010

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
Announced 2010, April
Status Available. Released 2010, April
SIZE Dimensions 117 x 46 x 19 mm, 82 cc
Weight 170 g
DISPLAY Type TFT, 16M colors
Size 240 x 320 pixels, 2.0 inches
– Sapphire crystal stainless steel keys
– Accelerometer sensor
– Chronograph stopwatch
SOUND Alert types Vibration; Polyphonic(64) ringtones, MP3
Speakerphone Yes
MEMORY Phonebook 2000 contacts, Photocall
Call records Yes
Internal 8GB (Aluminium), 32GB (Titanium)
Card slot No
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA; HSUPA
WLAN No
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 5 MP, 2560 x 1920 pixels, autofocus, LED flash
Video Yes
Secondary No
FEATURES Messaging SMS, MMS, Email
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio No
Games Yes
Colors Aluminium and Titanium versions with various colors
GPS Yes, with A-GPS
Java Yes, MIDP 2.0
– Flashlight
– Organizer
– MP4/H.263 player
– MP3/WAV/AAC+ player
synchronization service
– Vertu Concierge service
– Vertu Fortress secure back up service
– Voice memo/dial
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion
Stand-by Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G)
Talk time Up to 5 h (2G) / Up to 4 h (3G)

LG GT405

Also known as LG Viewty GT

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 2100
Announced 2010, April
Status Available. Released 2010, April
SIZE Dimensions 107 x 54.5 x 11.8 mm
Weight 98 g
DISPLAY Type TFT resistive touchscreen, 256K colors
Size 240 x 400 pixels, 3.0 inches
– S-Class Touch UI
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
MEMORY Phonebook 1000 contacts, Photocall
Call records Yes
Internal 60 MB
Card slot microSD, up to 8GB, buy memory
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 3.6 Mbps
WLAN No
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus
Video Yes
Secondary No
FEATURES Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Silver Grey, Black
GPS No
Java No
– Google Maps, Search, Mail
– MP3/eAAC+ player
– MP4/H.264 player
– Organizer
– Facebook application
– Document viewer (DOC, XLS, PPT, PDF)
– Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger, Skype apps (in UK phone version only)
– Voice memo
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion
Stand-by Up to 260 h
Talk time Up to 3 h 30 min

Microsoft Kin Two

Preliminary specifications

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 2100
Announced 2010, April
Status Coming soon. Exp. release 2010, May
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 320 x 480 pixels, 3.6 inches
– QWERTY keyboard
SOUND Alert types Vibration; MP3 ringtones
Speakerphone Yes, with stereo speakers
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 8 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 7.2 Mbps; HSUPA 2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
CAMERA Primary 8 MP, 3264×2448 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging, face and smile detection
Video Yes, 720p
Secondary
FEATURES CPU Nvidia Tegra platform
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio
Games Yes + downloadable
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.1
– MP3/WAV/WMA/eAAC+ player
– MP4/WMV/H.264/H.263 player
– Facebook and Twitter integration
– YouTube client
– MS Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer)
– Voice memo
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion

Microsoft Kin One

Preliminary specifications

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 2100
Announced 2010, April
Status Coming soon. Exp. release 2010, May
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT touchscreen, 16M colors
Size 240 x 320 pixels, 2.6 inches
– QWERTY keyboard
SOUND Alert types Vibration; MP3 ringtones
Speakerphone Yes
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 4 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 7.2 Mbps; HSUPA 2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging, face and smile detection
Video Yes, VGA@30fps
Secondary
FEATURES CPU Nvidia Tegra platform
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio
Games Yes + downloadable
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.1
– MP3/WAV/WMA/eAAC+ player
– MP4/WMV/H.264/H.263 player
– Facebook and Twitter integration
– YouTube client
– MS Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer)
– Voice memo
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion

Microsoft paraqet celulare për të rinj “Microsoft Kin One” dhe “Microsoft Kin Two”

Microsoft ka lansuar një telefon të ri të emëruar Kin, e ai është i dedikuar për përdoruesit e rin të cilët kryesisht përdorin rrjetet e popullarizuara për shoqërim online. Kompania ka njoftuar se telefoni i ri është i krijuar me qëllimin e vetëm që t’u ndihmojë njerëzve të mbesin në kontakt me miqtë dhe të ndajnë përmbajtjet në mes veti.

Kin është i pajisur me kamerë të rezolucionit të lartë, derisa ky telefon do të jetë pajisja e parë e cila do të ketë qasje në shërbimin muzikor Zune të Microsoftit.

Me lansimin e këtij telefoni Microsoft dëshiron të bëj një rival për celularët e ngjashëm të cilët i kanë lansuar Apple, Google e Blackberry.

Telefoni është bërë nga kompania Sharp, e pajisjet e para do të gjenden në shitje qysh në muajin maj në SHBA, përderisa në Evropë celularët Kin do të gjenden në rrjetin Vodafone gjatë kësaj vjeshte.

Ky është telefon i cili personifikon lidhjet e vërteta në mes të njerëzve, teknologjisë, miqve dhe përdoruesve”, ka deklaruar Robbie Bach, udhëheqës i njësisë për pajisje dhe zbavitje në Microsoft.

Dy versionet e telefonit të cilat do të ofrohen në treg do të kanë ekrane të ndjeshme në prekje dhe tastierë lëvizëse. Ekrani gjithmonë do të jetë i kycur dhe do të paraqes lajmet dhe ngjarjet e fundit, siç janë porositë tekstuale, tweet apo fotografitë e ndara, me fjalë tjera, të gjitha ato që ndodhin në një grup miqsh brenda ndonjë rrjeti online për shoqërim.

Përdoruesit e këtij celulari do të kanë qasje në rrjetet më të popullarizuara për shoqërim si Facebook, Twitter e MySpace.