Arkiv

Archive for the ‘Symbian S60’ Category

Nokia X5-01

14 Qershor, 2010 Lini një koment
GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
HSDPA 900 / 1900 / 2100
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 74.3 x 66.4 x 16.8 mm, 113.4 cc
Weight 129 g
DISPLAY Type TFT, 256K colors
Size 320 x 240 pixels, 2.36 inches
– QWERTY keyboard
– Accelerometer sensor for auto rotate
SOUND Alert types Vibration, Polyphonic(64), WAV, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 200 MB
Card slot microSD, up to 32GB, 2GB card included
DATA GPRS Class 32
EDGE Class 32
3G HSDPA
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, LED flash
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Symbian OS 9.3, Series 60 v3.2 UI
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes + downloadable
Colors Pink, Azure, Graphite Black, Yellow Green, Purple
GPS No
Java Yes, MIDP 2.0
– Comes with music in selected markets
– MP4/H.264/H.263 player
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– Organizer
– Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Flash Lite v3.0
– Voice memo
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Po
Stand-by Up to 384 h (2G) / Up to 384 h (3G)
Talk time Up to 4 h (2G) / Up to 3 h 30 min (3G)
Music play Up to 24 h
Advertisements

Nokia N9

14 Qershor, 2010 Lini një koment

Unofficial preliminary specifications

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 /1900
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2011, 1Q
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size
– QWERTY keyboard
– Multi-touch input method
– Proximity sensor for auto turn-off
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Scratch-resistant surface
– Touch sensitive controls
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Card slot microSD, up to 32GB, buy memory
DATA GPRS Class 33
EDGE Class 33
3G HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2.0 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, UPnP technology
Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go support
CAMERA Primary 12 MP, 4000×3000 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Xenon flash
Features 1/1.83” sensor size, ND filter, geo-tagging, face and smile detection
Video Yes, 720p@25fps, LED video light
Secondary VGA videocall camera
FEATURES OS Symbian ^3 OS
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds
Radio Stereo FM radio with RDS; FM transmitter
Games Yes + downloadable
Colors Various
GPS Yes, with A-GPS support; Ovi Maps 3.0
Java Yes, MIDP 2.1
– TV-out (720p video) via HDMI and composite
– Dolby Digital Plus via HDMI
– Anodized aluminum casing
– Digital compass
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– DivX/XviD/MP4/H.264/H.263/WMV player
– Voice command/dial
– Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Video/photo editor
– Flash Lite v4.0
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion

Nokia X6 8GB

14 Qershor, 2010 Lini një koment
GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 1900 / 2100
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 111 x 51 x 13.8 mm
Weight 122 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 360 x 640 pixels, 3.2 inches
– Proximity sensor for auto turn-off
– Accelerometer sensor for auto-rotate
– Scratch-resistant glass surface
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes, with stereo speakers
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 8 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 32
EDGE Class 32
3G HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592×1944 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Dual LED flash, video light
Features Geo-tagging
Video Yes, VGA@30fps
Secondary Yes, QCIF@15fps
FEATURES OS Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Spore, Asphalt4, DJ Mix Tour
Colors Azure, Black, Amethyst
GPS Yes, with A-GPS support; Ovi Maps 3.0
Java Yes, MIDP 2.1
– WMV/RV/MP4/3GP player
– MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player
– Organizer
– Photo editor
– Voice command/dial
– TV-out
– Flash Lite 3.0
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1320 mAh (BL-5J)
Stand-by Up to 420 h (2G) / Up to 450 h (3G)
Talk time Up to 11 h (2G) / Up to 6 h (3G)
Music play Up to 35 h

Nokia lancon modelin E73

Kompania Nokia ka lansuar edhe një model të ri, nga linja e saj e telefonave të mençur, E-series, e cila është mjaft e dashur për shumë përdorues. Kjo seri është pak a shumë e ngjashme me telefonat e prodhuar nga Research In Motion, e cila prodhon BlackBerry’n.

Të gjithë ata që duan të posedojnë Nokia, ndërkohë që telefoni i tyre t’i ngjajë BlackBerryt, atëherë Nokia ka lansuar modelin e ri të telefonit të mençur, të cilin e ka emërtuar E73, ngjashëm sikur modelet paraprake.

Për më shumë, dizajni i Nokia E73 i ngjan BlackBerryt dhe është i bazuar në sistemin operativ Symbian dhe mund të blihet vetëm përmes rrjetit të dyqaneve T-Mobile. Çmimi i Nokia E73 ende nuk dihet, mirëpo ajo që dihet tashmë është data e lansimit të këtij telefoni, i cili do të dal në shitje prej 16 qershorit. /Telegrafi/

Nokia E73 Mode

For T-Mobile

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 1700 / 2100
Announced Exp. announcement 2010, June
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT, 16M colors
Size 320 x 240 pixels, 2.36 inches
– QWERTY keyboard
– Five-way scroll key
– Accelerometer sensor for auto rotate and tap-for-time
– Optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, Polyphonic, WAV, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Card slot microSD, up to 16GB, buy memory
DATA GPRS Class 32
EDGE Class 32
3G HSDPA; HSUPA
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Video Yes
Secondary Yes
FEATURES OS Symbian OS 9.3, Series 60 v3.2 UI
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Downloadable
Colors Various
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.0
– MP4/H.263 video player
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Flash Lite v3.0
– Push to talk
– Voice command/dial
– Organizer
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Po

Nokia N8 në vjeshtë

Nokia ka vërtetuar daljen e celularit të saj N8 të bazuar në sistemin operativ Symbian për këtë vjeshtë. N8 është celular i cili mbështet multi-tasking të avancuar, multi-touch, qasje në dyqanin online të aplikacioneve Ovi dhe shumë mundësi tjera.

Tani është edhe zyrtare, Nokia në panairin teknologjik “Espoo” ka bërë publike datën e paraqitjes në treg dhe çmimin e celularit të ri të saj N8, i cili me vete sjell kamerë prej 12 megapikselash, Symbian^3, dalje HDMI, 16 gigabajt të memories interne, incizim të video materialeve me definicion të larë (HD), qasje në Ovi Store dhe shfrytëzim pa pagesë të mundësive tjera të shumta nga klasa më e lartë e celularëve.

Shitja fillon në vjeshtë dhe ky celular vjen me pesë ngjyra të ndryshme. Çmimi i tij për tregun evropian është 370 euro.

Nokia N8

Unofficial preliminary specifications
Also known as Nokia N98

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 1900 / 2100
HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 – American version
Announced Exp. announcement 2010, Sep
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 113.5 x 59 x 12.9 mm, 86 cc
Weight 135 g
DISPLAY Type AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 360 x 640 pixels, 3.5 inches
– Multi-touch input method
– Proximity sensor for auto turn-off
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Scratch-resistant surface
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes, with stereo speakers
– 3.5 mm audio jack
– HDMI port
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 16 GB storage, 256MB RAM, 512 ROM
Card slot microSD, up to 32GB, buy memory
DATA GPRS Class 32
EDGE Class 32
3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology
Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 12 MP, 4000×3000 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Xenon flash
Features Geo-tagging, face and smile detection
Video Yes, 720p@30fps
Secondary Yes, VGA
FEATURES OS Symbian ^3 OS
CPU 680 MHz processor
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds
Radio Stereo FM radio with RDS; FM transmitter
Games Yes + downloadable
Colors White, Black
GPS Yes, with A-GPS support; Nokia Maps
Java Yes, MIDP 2.1
– Digital compass
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– MP4/H.264/H.263/WMV player
– Voice command/dial
– Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Video/photo editor
– Flash Lite support
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Po 1200 mAh (BL-4D)
Stand-by Up to 600 h (2G) / Up to 720 h (3G)
Talk time Up to 7 h 40 min (2G) / Up to 5 h 20 min (3G)