Arkiv

Archive for the ‘BlackBerry OS’ Category

BlackBerry sjell edhe dy modele të reja në treg.

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Kompania Research In Motion, e njohur me shkurtesën RIM, sot ka thyer edhe një rekord të ri. Ajo thotë se ka transportuar me sukses më shumë se 11.2 milionë telefona BlackBerry, në tremujorin e parë të vitit.

Parashikimet e kompanisë janë tejkaluar për 43 për qind, krahasuar me një vjet më parë, ndërsa është thënë gjithashtu se RIM ka shitur 100 milionë telefona BlackBerry deri më tani.

Shitjet e saj, kompania Research In Motion ua ka atribuuar shteteve jashtë Amerikës Veriore, pasi që rreth 40 për qind të këtyre telefonave gjenden jashtë kësaj zone. Përveç kësaj, besohet se linja e modelit Curve 8500 ka kontribuar mjaft shumë që të arrihen këto rezultate.

Gjatë një deklarate për shtyp, përfaqësuesit e RIM kanë lënë të kuptohet se ajo së shpejti do të sjell në treg edhe dy modele të reja të BlackBerry’t, të cilat së shpejti do të mund t’i shohim publikisht. Jo-zyrtarisht është marrë vesh se njëri prej tyre do të jetë BlackBerry 9800, modelin e parë rrëshqitës me ekran të ndjeshëm në prekje.

BlackBerry OS 6 do të dal në treg gjatë muajit Shtator, dhe tashmë është bërë e ditur se ky sistem i ri operativ do të vjen bashkë me modelin e telefonit, 9800. /Telegrafi/

Advertisements

Pamjet e para të modelit të ri, BlackBerry 9800

isa fotografi jo-zyrtare shfaqin pamjet e modelit të ri rrëshqitës të BlackBerry 9800. Pamjet janë marrë nga një faqe kineze, e cila e konfirmon se kompania RIM po bëhet gati për modelin e saj të ri të BlackBerry 9800.

Përveç faktit, që ky model i ri i BlackBerry’t vjen me një dizajn të përmirësuar, telefoni rrëshqitës supozohet se do të përmbajë edhe 512 MB RAM, ndërsa të dhënat për procesorin e këtij modeli nuk bëhen të ditura, ekspertët thonë se kompania sigurisht do të vendos sistemin më të ri operativ BlackBerry OS 6.0, që të rris shpejtësinë gjatë punës me telefon.

Dihet se të gjitha modelet e reja paraprake të BlackBerry’t posedojnë kamerë me 5 mega-piksel, 802.11n Wi-Fi, GPS dhe input “multi-touch”, funksione të cilat nuk dyshohet se do të mungojnë edhe në BlackBerry 9800.


BlackBerry Pearl 3G 9105

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
HSDPA 900 / 1700 / 2100
Announced 2010, April
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 108 x 50 x 13.3 mm
Weight 93.6 g
DISPLAY Type TFT, 256K colors
Size 360 x 400 pixels
– Touch-sensitive optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
– Dedicated music keys
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Yes
Internal 256 MB
Card slot microSD, up to 32GB, 2GB included
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 3.6 Mbps; HSUPA
WLAN Yes, Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS BlackBerry OS
CPU 624 MHz processor
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes + downloadable
Colors Piano Black, Opal Pink, Royal Purple, Flash White, Red Gradient
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.1
– BlackBerry maps
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– MP4/H.264/H.263/WMV player
– Organizer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1150 mAh
Stand-by Up to 432 h (2G) / Up to 312 h (3G)
Talk time Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h (3G)
Music play Up to 30 h

BlackBerry Pearl 3G 9100

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
HSDPA 900 / 1700 / 2100
Announced 2010, April
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 108 x 50 x 13.3 mm
Weight 93.6 g
DISPLAY Type TFT, 256K colors
Size 360 x 400 pixels
– Half-QWERTY keyboard
– Touch-sensitive optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
– Dedicated music keys
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Yes
Internal 256 MB
Card slot microSD, up to 32GB, 2GB included
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 3.6 Mbps; HSUPA
WLAN Yes, Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS BlackBerry OS
CPU 624 MHz processor
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes + downloadable
Colors Piano Black, Opal Pink, Royal Purple, Flash White, Red Gradient
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.1
– BlackBerry maps
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– MP4/H.264/H.263/WMV player
– Organizer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1150 mAh
Stand-by Up to 432 h (2G) / Up to 312 h (3G)
Talk time Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h (3G)
Music play Up to 30 h

BlackBerry Bold 9650

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT, 65K colors
Size 480 x 360 pixels, 2.44 inches
– Full QWERTY keyboard
– Touch-sensitive optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Yes
Card slot microSD, up to 16GB, buy memory
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Features Image stabilization
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS BlackBerry OS; 5.0
Messaging SMS, MMS, Email, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes + downloadable
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.0
– BlackBerry maps
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Media player MP3/WMA/AAC+
– Video player DivX/WMV/XviD/3gp
– Organizer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh

BlackBerry Slider

Unofficial preliminary specifications

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2010, 2Q
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT, 65K colors
Size 360 x 480 pixels, 3.2 inches
– Full QWERTY keyboard
– Touch-sensitive optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Yes
Card slot microSD, up to 16GB, buy memory
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA
FEATURES OS BlackBerry OS 6.0
Messaging SMS, MMS, Email, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes + downloadable
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.0
– BlackBerry maps
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Media player MP3/WMA/AAC+
– Video player DivX/WMV/XviD/3gp
– Organizer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1050 mAh
Stand-by
Talk time

Permirsohet BlackBerry Bold

BlackBerry Bold 9700 është më i hollë dhe më i lehtë nga paraardhësi i tij, derisa dallohet edhe për procesori më të shpejtë, më shumë memorie, dhe trackpad të ndjeshëm në prekje.

Kompania Research In Motion (RIM) ka paraqitur versionin e ri të BlackBerry Bold, me numër dallues 9700, i cili do të duhej të zëvendësojë BlackBerry Bold 9000 i cili është paraqitur fillimisht në muajin nëntor të vitit të kaluar.

Versioni i ri Bold është më i hollë dhe më i lehtë, ka më shumë memorie dhe një varg mundësish të reja. Në mesin e risive të rëndësishme është zëvendësimi i butonit të navigimit me trackpad-in të ndjeshëm në prekje.

Risitë tjera përfshijnë procesorin 624 MHZ, 256 MB flash memorie e cila mund të rritet deri në 32 GB me anë të kartelave të memories MicroSD, BlackBerry OS 5.0, si dhe fotoaparatin me rezolucion prej 3.2 megapiksela. Në të gjendet edhe mbështetja për katër frekuenca të GSM-së dhe rrjetit mobil (UMTS/HSDPA 800/850/1900/2100 e UMTS/HSDPA 900/1700/2100), WiFi, Bluetooth, si dhe GPS/A-GPS.

BlackBerry Bold 9700 do të gjendet në ofertën e operatorëve të telefonisë në mbarë botë gjatë nëntorit, përderisa çmimet do të varen nga paketat e tarifave në të cilat do të ofrohen.