Arkiv

Archive for the ‘Android OS (By Google)’ Category

Prezantohet nje tjeter Celular i gjenerates 4G “Samsung Epic 4G”

26 Korrik, 2010 1 koment

Also known as Samsung Galaxy S Pro
For Sprint

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, August
SIZE Dimensions 124 x 65 x 14 mm
Weight 155 g
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 480 x 800 pixels, 4.0 inches
– QWERTY keyboard
– TouchWiz 3.0 UI
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Touch-sensitive controls
– Proximity sensor for auto turn-off
– Swype text input
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 512 MB RAM, 512 MB ROM
Card slot microSD, up to 32GB
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. A, up to 3.1 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n; WiMAX
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection
Video Yes, 720p@30fps
Secondary Yes, VGA
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU ARM Cortex A8 1GHz processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Social networking integration
– Digital compass
– MP4/DivX/WMV/H.264/H.263 player
– MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
– Organizer
– Image/video editor
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration
– Flash Lite v3.1
– Voice memo/dial/commands
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by
Advertisements

Samsung Acclaim

Also known as Samsung R880

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, June
Status Available. Released 2010, July
SIZE Dimensions 114 x 59 x 15 mm
Weight 130 g
DISPLAY Type TFT touchscreen, 256K colors
Size 320 x 480 pixels, 3.2 inches
– QWERTY keyboard
– Optical trackpad
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records 80 received, dialed and missed calls
Card slot microSD, up to 32GB, 4GB included, buy memory
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. 0, up to 153.2 Kbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes
Colors Blue
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Social networking integration
– MP4/H.264/H.263 player
– MP3/WAV/eAAC+ player
– Organizer
– Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk integration
– Voice memo
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by Up to 450 h
Talk time Up to 8 h

HTC Evo 4G Now Official Specs.

For Sprint

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, March
Status Available. Released 2010, June
SIZE Dimensions 122 x 66 x 13 mm
Weight 170 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 65K colors
Size 480 x 800 pixels, 4.3 inches
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Proximity sensor for auto turn-off
– HTC Sense UI
SOUND Alert types Vibration, MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 512 MB RAM; 1 GB ROM
Card slot microSD, up to 32GB, 8GB included, buy memory
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. A, up to 3.1 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, WiMAX 802.16 e (Wi-Fi router)
Bluetooth Yes v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 8 MP, 3264×2448 pixels, autofocus, dual-LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes, 720p
Secondary Yes, 1.3 MP
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU Qualcomm Snapdragon QSD8650 1 GHz processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Digital compass
– HDMI port
– Dedicated search key
– Google Search, Maps, Gmail
– YouTube, Google Talk, Picasa integration
– MP3/AAC+/WAV/WMA9 player
– MP4/H.263/H.264/WMV9 player
– Facebook, Flickr, Twitter applications
– Voice memo
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by

Të gjithë telefonat Galaxy S me Android 2.2

Samsung është duke u përgatitur të sjell versionin e ri Android 2.2 në të gjithë spektrin e telefonave Galaxy S të cilët së shpejti do të jenë në dispozicion nëpër shumë operator mobil, thuhet në postimin e fundit të kompanisë në Twitter.

Secila prej këtyre pajisjeve ende do të shitet me versionin aktual 2.1 të sistemit operativ Android, mirëpo në pritje të azhurnimit me versionin e ri 2.2 dhe Adobe Flash 10.1 i cili do të vjen në ndërkohë.

Në spektrin e telefonave Galaxy S pritet të vijë modeli Vibrant i cili është i dedikuar për T-Mobile, Fascinate në Verizon dhe Captivate në AT&T. Modeli tjetër, Epic i cili posedon tastierë të plotë QWERTY me rrëshqitës dhe dy kamera, gjithashtu pritet të ketë versionin e ri Android 2.2, pas lansimit zyrtar me kompaninë Sprint.

Motorola Droid X

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Telefoni i ri i mençur i Motorolas synon të arrijë majën e këtij segmenti, e në SHBA del në shitje gjatë mesit të muajit të ardhshëm.

Motorola ka paraqitur zyrtarisht Droid X, telefonin e mençur i cili sipas karakteristikave do të duhej të konkurronte me pajisjet si HTC EVO 4G e Apple iPhone 4.

Pajisja është e bazuar në procesorin OMAP3630 të Texas Instruments me takt punues prej 1 GHz dhe ka kartelë grafike PowerVR SGX530. Kapaciteti i memories punuese është 512 MB, gjersa janë integruar 8 GB memorie flash për ruajtje të dhënave me mundësi të zgjerimit të kapacitetit me anë të kartelave të memories microSD deri në 40 GB.

Vëmendjen tërheq ekrani 4.3-inçësh WVGA me rezolucion (854 x 480 piksela) si dhe kamerë prej 8 megapikselash me auto-fokus dhe blic LED. Pajisjet tjera përfshijnë GPS, mbështetje për incizim të videos me 720p, shfletues mobil me mbështetje për HTML5 e Flash 10.1 si dhe Bluetooth 2.1 + EDR.

Motorola Droid X shitet me sistemin operativ Android 2.1, e shitja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës fillon muajin e ardhshëm a me çmim prej 200 dollarësh me nënshkrim të kontratës dyvjeçare me operatorin e telefonisë mobile Verizon. /Telegrafi/

Motorola CHARM

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Unofficial preliminary specifications
For T-Mobile

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 2100
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors
Size 320 x 240 pixels, 2.8 inches
– QWERTY keyboard
– Touch sensitive controls
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Proximity sensor for auto turn-off
– Multi-touch input method
– MOTOBLUR UI v1.5 with Live Widgets
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Card slot microSD, up to 32GB, buy memory
DATA GPRS Yes
EDGE Yes
3G HSDPA, HSUPA
WLAN
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary Yes
Features Geo-tagging, face detection
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio
Games Yes
Colors Various
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Social networking integration with live updates
– Google Maps with Street View
– MP3/eAAC+/WAV player
– MP4/WMV/H.264/H.263 player
– Facebook, MySpace, Twitter apps
– Organizer
– Document viewer
– Voice memo/dial
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion
Stand-by

Samsung Vibrant

29 Qershor, 2010 Lini një koment

For T-Mobile
Also known as Samsung T959 Galaxy S

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 1700 / 2100
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, July
SIZE Dimensions 122.4 x 64.5 x 9.9 mm
Weight 117,9
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 480 x 800 pixels, 4.0 inches
– TouchWiz 3.0 UI
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Touch-sensitive controls
– Proximity sensor for auto turn-off
– Swype text input
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 8 GB/16GB storage, 512 MB RAM
Card slot microSD, up to 32GB
DATA GPRS Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 12
3G HSDPA; HSUPA
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n; DLNA
Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus
Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection
Video Yes, 720p@30fps
Secondary Yes, VGA
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU 1GHz Samsung Hummingbird processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black and Grey
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Social networking integration
– Digital compass
– MP4/DivX/WMV/H.264/H.263 player
– MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
– Organizer
– Image/video editor
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration
– Flash Lite v3.1
– Voice memo/dial/commands
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion
Stand-by