Arkiv

Arkiv për Kategorinë ‘Sistemet Operative (OS)’

Prezantohet nje tjeter Celular i gjenerates 4G “Samsung Epic 4G”

26 Korrik, 2010 1 koment

Also known as Samsung Galaxy S Pro
For Sprint

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, August
SIZE Dimensions 124 x 65 x 14 mm
Weight 155 g
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 480 x 800 pixels, 4.0 inches
- QWERTY keyboard
- TouchWiz 3.0 UI
- Multi-touch input method
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
- Touch-sensitive controls
- Proximity sensor for auto turn-off
- Swype text input
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
- 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 512 MB RAM, 512 MB ROM
Card slot microSD, up to 32GB
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. A, up to 3.1 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n; WiMAX
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection
Video Yes, 720p@30fps
Secondary Yes, VGA
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU ARM Cortex A8 1GHz processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
- Social networking integration
- Digital compass
- MP4/DivX/WMV/H.264/H.263 player
- MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
- Organizer
- Image/video editor
- Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration
- Flash Lite v3.1
- Voice memo/dial/commands
- T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by

Samsung Acclaim

Also known as Samsung R880

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, June
Status Available. Released 2010, July
SIZE Dimensions 114 x 59 x 15 mm
Weight 130 g
DISPLAY Type TFT touchscreen, 256K colors
Size 320 x 480 pixels, 3.2 inches
- QWERTY keyboard
- Optical trackpad
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records 80 received, dialed and missed calls
Card slot microSD, up to 32GB, 4GB included, buy memory
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. 0, up to 153.2 Kbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes
Colors Blue
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
- Social networking integration
- MP4/H.264/H.263 player
- MP3/WAV/eAAC+ player
- Organizer
- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk integration
- Voice memo
- T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by Up to 450 h
Talk time Up to 8 h

HTC Evo 4G Now Official Specs.

For Sprint

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, March
Status Available. Released 2010, June
SIZE Dimensions 122 x 66 x 13 mm
Weight 170 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 65K colors
Size 480 x 800 pixels, 4.3 inches
- Multi-touch input method
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
- Proximity sensor for auto turn-off
- HTC Sense UI
SOUND Alert types Vibration, MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
- 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 512 MB RAM; 1 GB ROM
Card slot microSD, up to 32GB, 8GB included, buy memory
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. A, up to 3.1 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, WiMAX 802.16 e (Wi-Fi router)
Bluetooth Yes v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 8 MP, 3264×2448 pixels, autofocus, dual-LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes, 720p
Secondary Yes, 1.3 MP
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU Qualcomm Snapdragon QSD8650 1 GHz processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
- Digital compass
- HDMI port
- Dedicated search key
- Google Search, Maps, Gmail
- YouTube, Google Talk, Picasa integration
- MP3/AAC+/WAV/WMA9 player
- MP4/H.263/H.264/WMV9 player
- Facebook, Flickr, Twitter applications
- Voice memo
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by

Të gjithë telefonat Galaxy S me Android 2.2

Samsung është duke u përgatitur të sjell versionin e ri Android 2.2 në të gjithë spektrin e telefonave Galaxy S të cilët së shpejti do të jenë në dispozicion nëpër shumë operator mobil, thuhet në postimin e fundit të kompanisë në Twitter.

Secila prej këtyre pajisjeve ende do të shitet me versionin aktual 2.1 të sistemit operativ Android, mirëpo në pritje të azhurnimit me versionin e ri 2.2 dhe Adobe Flash 10.1 i cili do të vjen në ndërkohë.

Në spektrin e telefonave Galaxy S pritet të vijë modeli Vibrant i cili është i dedikuar për T-Mobile, Fascinate në Verizon dhe Captivate në AT&T. Modeli tjetër, Epic i cili posedon tastierë të plotë QWERTY me rrëshqitës dhe dy kamera, gjithashtu pritet të ketë versionin e ri Android 2.2, pas lansimit zyrtar me kompaninë Sprint.

BlackBerry sjell edhe dy modele të reja në treg.

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Kompania Research In Motion, e njohur me shkurtesën RIM, sot ka thyer edhe një rekord të ri. Ajo thotë se ka transportuar me sukses më shumë se 11.2 milionë telefona BlackBerry, në tremujorin e parë të vitit.

Parashikimet e kompanisë janë tejkaluar për 43 për qind, krahasuar me një vjet më parë, ndërsa është thënë gjithashtu se RIM ka shitur 100 milionë telefona BlackBerry deri më tani.

Shitjet e saj, kompania Research In Motion ua ka atribuuar shteteve jashtë Amerikës Veriore, pasi që rreth 40 për qind të këtyre telefonave gjenden jashtë kësaj zone. Përveç kësaj, besohet se linja e modelit Curve 8500 ka kontribuar mjaft shumë që të arrihen këto rezultate.

Gjatë një deklarate për shtyp, përfaqësuesit e RIM kanë lënë të kuptohet se ajo së shpejti do të sjell në treg edhe dy modele të reja të BlackBerry’t, të cilat së shpejti do të mund t’i shohim publikisht. Jo-zyrtarisht është marrë vesh se njëri prej tyre do të jetë BlackBerry 9800, modelin e parë rrëshqitës me ekran të ndjeshëm në prekje.

BlackBerry OS 6 do të dal në treg gjatë muajit Shtator, dhe tashmë është bërë e ditur se ky sistem i ri operativ do të vjen bashkë me modelin e telefonit, 9800. /Telegrafi/

Motorola Droid X

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Telefoni i ri i mençur i Motorolas synon të arrijë majën e këtij segmenti, e në SHBA del në shitje gjatë mesit të muajit të ardhshëm.

Motorola ka paraqitur zyrtarisht Droid X, telefonin e mençur i cili sipas karakteristikave do të duhej të konkurronte me pajisjet si HTC EVO 4G e Apple iPhone 4.

Pajisja është e bazuar në procesorin OMAP3630 të Texas Instruments me takt punues prej 1 GHz dhe ka kartelë grafike PowerVR SGX530. Kapaciteti i memories punuese është 512 MB, gjersa janë integruar 8 GB memorie flash për ruajtje të dhënave me mundësi të zgjerimit të kapacitetit me anë të kartelave të memories microSD deri në 40 GB.

Vëmendjen tërheq ekrani 4.3-inçësh WVGA me rezolucion (854 x 480 piksela) si dhe kamerë prej 8 megapikselash me auto-fokus dhe blic LED. Pajisjet tjera përfshijnë GPS, mbështetje për incizim të videos me 720p, shfletues mobil me mbështetje për HTML5 e Flash 10.1 si dhe Bluetooth 2.1 + EDR.

Motorola Droid X shitet me sistemin operativ Android 2.1, e shitja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës fillon muajin e ardhshëm a me çmim prej 200 dollarësh me nënshkrim të kontratës dyvjeçare me operatorin e telefonisë mobile Verizon. /Telegrafi/

Motorola CHARM

29 Qershor, 2010 Lini një koment

Unofficial preliminary specifications
For T-Mobile

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 2100
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions -
Weight -
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors
Size 320 x 240 pixels, 2.8 inches
- QWERTY keyboard
- Touch sensitive controls
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
- Proximity sensor for auto turn-off
- Multi-touch input method
- MOTOBLUR UI v1.5 with Live Widgets
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
- 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Card slot microSD, up to 32GB, buy memory
DATA GPRS Yes
EDGE Yes
3G HSDPA, HSUPA
WLAN
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary Yes
Features Geo-tagging, face detection
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio
Games Yes
Colors Various
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
- Social networking integration with live updates
- Google Maps with Street View
- MP3/eAAC+/WAV player
- MP4/WMV/H.264/H.263 player
- Facebook, MySpace, Twitter apps
- Organizer
- Document viewer
- Voice memo/dial
- T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion
Stand-by

Samsung Vibrant

29 Qershor, 2010 Lini një koment

For T-Mobile
Also known as Samsung T959 Galaxy S

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 1700 / 2100
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, July
SIZE Dimensions 122.4 x 64.5 x 9.9 mm
Weight 117,9
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 480 x 800 pixels, 4.0 inches
- TouchWiz 3.0 UI
- Multi-touch input method
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
- Touch-sensitive controls
- Proximity sensor for auto turn-off
- Swype text input
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
- 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 8 GB/16GB storage, 512 MB RAM
Card slot microSD, up to 32GB
DATA GPRS Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 12
3G HSDPA; HSUPA
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n; DLNA
Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus
Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection
Video Yes, 720p@30fps
Secondary Yes, VGA
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU 1GHz Samsung Hummingbird processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black and Grey
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
- Social networking integration
- Digital compass
- MP4/DivX/WMV/H.264/H.263 player
- MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
- Organizer
- Image/video editor
- Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration
- Flash Lite v3.1
- Voice memo/dial/commands
- T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion
Stand-by

Samsung i897 Captivate

29 Qershor, 2010 Lini një koment

AT&T version of Samsung Galaxy S

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
Announced 2010, June
Status Coming soon
SIZE Dimensions -
Weight -
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 480 x 800 pixels, 4.0 inches
- TouchWiz 3.0 UI
- Multi-touch input method
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
- Touch-sensitive controls
- Proximity sensor for auto turn-off
- Swype text input
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
- 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 16GB storage, 512 MB RAM
Card slot microSD, up to 32GB
DATA GPRS Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 12
3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n; DLNA
Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus
Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection
Video Yes, 720p@30fps
Secondary Yes, VGA
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU ARM Cortex A8 1GHz processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black and Grey
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
- Social networking integration
- Digital compass
- MP4/DivX/WMV/H.264/H.263 player
- MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
- Organizer
- Image/video editor
- Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration
- Flash Lite v3.1
- Voice memo/dial/commands
- T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by Up to 750 h (2G) / Up to 576 h (3G)
Talk time Up to 13 h 30 min (2G) / Up to 6 h 30 min (3G)

Nokia X5-01

14 Qershor, 2010 Lini një koment
GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
HSDPA 900 / 1900 / 2100
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 74.3 x 66.4 x 16.8 mm, 113.4 cc
Weight 129 g
DISPLAY Type TFT, 256K colors
Size 320 x 240 pixels, 2.36 inches
- QWERTY keyboard
- Accelerometer sensor for auto rotate
SOUND Alert types Vibration, Polyphonic(64), WAV, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
- 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 200 MB
Card slot microSD, up to 32GB, 2GB card included
DATA GPRS Class 32
EDGE Class 32
3G HSDPA
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, LED flash
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Symbian OS 9.3, Series 60 v3.2 UI
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes + downloadable
Colors Pink, Azure, Graphite Black, Yellow Green, Purple
GPS No
Java Yes, MIDP 2.0
- Comes with music in selected markets
- MP4/H.264/H.263 player
- MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
- Organizer
- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Flash Lite v3.0
- Voice memo
- T9
BATTERY Standard battery, Li-Po
Stand-by Up to 384 h (2G) / Up to 384 h (3G)
Talk time Up to 4 h (2G) / Up to 3 h 30 min (3G)
Music play Up to 24 h

Nokia N9

14 Qershor, 2010 Lini një koment

Unofficial preliminary specifications

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 /1900
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2011, 1Q
SIZE Dimensions -
Weight -
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size
- QWERTY keyboard
- Multi-touch input method
- Proximity sensor for auto turn-off
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
- Scratch-resistant surface
- Touch sensitive controls
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
- 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Card slot microSD, up to 32GB, buy memory
DATA GPRS Class 33
EDGE Class 33
3G HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2.0 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, UPnP technology
Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go support
CAMERA Primary 12 MP, 4000×3000 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Xenon flash
Features 1/1.83” sensor size, ND filter, geo-tagging, face and smile detection
Video Yes, 720p@25fps, LED video light
Secondary VGA videocall camera
FEATURES OS Symbian ^3 OS
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds
Radio Stereo FM radio with RDS; FM transmitter
Games Yes + downloadable
Colors Various
GPS Yes, with A-GPS support; Ovi Maps 3.0
Java Yes, MIDP 2.1
- TV-out (720p video) via HDMI and composite
- Dolby Digital Plus via HDMI
- Anodized aluminum casing
- Digital compass
- MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
- DivX/XviD/MP4/H.264/H.263/WMV player
- Voice command/dial
- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Video/photo editor
- Flash Lite v4.0
- T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion

Nokia X6 8GB

14 Qershor, 2010 Lini një koment
GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 1900 / 2100
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 111 x 51 x 13.8 mm
Weight 122 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 360 x 640 pixels, 3.2 inches
- Proximity sensor for auto turn-off
- Accelerometer sensor for auto-rotate
- Scratch-resistant glass surface
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes, with stereo speakers
- 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 8 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 32
EDGE Class 32
3G HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592×1944 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Dual LED flash, video light
Features Geo-tagging
Video Yes, VGA@30fps
Secondary Yes, QCIF@15fps
FEATURES OS Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Spore, Asphalt4, DJ Mix Tour
Colors Azure, Black, Amethyst
GPS Yes, with A-GPS support; Ovi Maps 3.0
Java Yes, MIDP 2.1
- WMV/RV/MP4/3GP player
- MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player
- Organizer
- Photo editor
- Voice command/dial
- TV-out
- Flash Lite 3.0
- T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1320 mAh (BL-5J)
Stand-by Up to 420 h (2G) / Up to 450 h (3G)
Talk time Up to 11 h (2G) / Up to 6 h (3G)
Music play Up to 35 h

Sprint i ka shitur të gjithë telefonat HTC EVO 4G

14 Qershor, 2010 Lini një koment

Nëse ende jeni duke menduar se a do të blini telefonin më të ri nga HTC, modelin i cili po shkëlqen këtyre ditëve, HTC EVO 4G, atëherë mund të konsideroheni si një njeri i pafat.

Sipas të dhënave nga Boy Genius, telefoni i mençur HTC EVO 4G i cili bazohet në sistemin operativ Android, është shitur tërësisht deri në njësinë e fundit.

Gjatë këtyre ditëve është raportuar se ky telefon i mençur i prodhuar nga HTC, i ka rritur shitjet e operatorit mobil Sprint Nextel, i cili e mbanë të drejtën ekskluzive për shitjen e këtij modeli ekstravagant. Tani, HTC EVO 4G është i pamundur për t’u blerë, pasi që kërkesa për të poseduar një të tillë, ka qenë marramendëse.

Të gjithë ata që kanë planifikuar të blejnë një telefon të mençur dhe me funksione të avancuara, duket se do të duhet të presin rivalin e EVO 4G, modelin më të ri të telefonit nga kompania Apple, iPhone 4. /Telegrafi/

LG paralajmëron 20 celularë me Android

14 Qershor, 2010 Lini një koment

Valës së celularëve me Android do t’i kontribuojë edhe më tepër kompania LG e cila deri në fund të vitit planifikon të paraqesë 20 celularë me këtë sistem operativ.

LG ka paralajmëruar 20 celularë të ri me Android deri në fund të këtij viti. Kompania shpreson se me këtë hap do të përmirësojë rezultatet e afarizmit nga shitja e telefonave të mençur (smartphones).

Analistët vlerësojnë se LG nuk guxon të humbas rastin e vet në tregun e telefonave të mençur, posaçërisht për faktin se shitja e celularëve i gjeneron asaj 45% të të hyrave vjetore (në njësinë LG Electronics).

Megjithatë, brengosëse për prodhuesin korean mund të tingëllojë e dhëna se fitimi operativ nga shitja e celularëve gjatë tre muajve të parë të këtij viti ka rënë në gjithsej 0.9%, krahasuar me 6.7% sa ishte vitin e kaluar. /Telegrafi/

Motorola lanson Droid 2

14 Qershor, 2010 Lini një koment

Disa pamje të publikuara në internet, shfaqin versionin e ri të Motorola Droid 2 i cili mund të del edhe zyrtarisht në treg, gjatë kësaj jave.

Versioni i ri i Droid të prodhuar nga Motorola pritet se do të sjell përmirësime në tastierë,  kapacitet më të mirë dhe më funksional gjatë punës, si dhe ekran me diametër prej 3.7 inç.

Në modelin e ri të telefonit, Motorola nuk do të ketë rrotën lëvizëse në tastierë, thuhet në blogun e Droid Life. Pajisja rrotulluese ishte kritikuar nga përdoruesit, pasi thuhej se nuk përgjigjej shpejtë gjatë përdorimit.

Thuhet se modeli Droid 2 do të ketë të integruar versionin më të ri të sistemit operativ të Google, Android 2.1, dhe me mundësi të azhurnimit të shpejtë në versionin 2.2, i cili pritet të zyrtarizohet së shpejti nga Android.

Droid 2 do të ketë procesor prej 750-MHz OMAP, mirëpo edhe ky  kapacitet i procesorit mbetet më i vogël, nëse e krahasojmë me senzacionet e fundit, HTC EVO 4G dhe iPhone 4.

Ndiqe

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.