Arkiv

Archive for the ‘BlackBerry’ Category

Pamjet e para të modelit të ri, BlackBerry 9800

isa fotografi jo-zyrtare shfaqin pamjet e modelit të ri rrëshqitës të BlackBerry 9800. Pamjet janë marrë nga një faqe kineze, e cila e konfirmon se kompania RIM po bëhet gati për modelin e saj të ri të BlackBerry 9800.

Përveç faktit, që ky model i ri i BlackBerry’t vjen me një dizajn të përmirësuar, telefoni rrëshqitës supozohet se do të përmbajë edhe 512 MB RAM, ndërsa të dhënat për procesorin e këtij modeli nuk bëhen të ditura, ekspertët thonë se kompania sigurisht do të vendos sistemin më të ri operativ BlackBerry OS 6.0, që të rris shpejtësinë gjatë punës me telefon.

Dihet se të gjitha modelet e reja paraprake të BlackBerry’t posedojnë kamerë me 5 mega-piksel, 802.11n Wi-Fi, GPS dhe input “multi-touch”, funksione të cilat nuk dyshohet se do të mungojnë edhe në BlackBerry 9800.


Advertisements

BlackBerry Pearl 3G 9105

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
HSDPA 900 / 1700 / 2100
Announced 2010, April
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 108 x 50 x 13.3 mm
Weight 93.6 g
DISPLAY Type TFT, 256K colors
Size 360 x 400 pixels
– Touch-sensitive optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
– Dedicated music keys
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Yes
Internal 256 MB
Card slot microSD, up to 32GB, 2GB included
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 3.6 Mbps; HSUPA
WLAN Yes, Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS BlackBerry OS
CPU 624 MHz processor
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes + downloadable
Colors Piano Black, Opal Pink, Royal Purple, Flash White, Red Gradient
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.1
– BlackBerry maps
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– MP4/H.264/H.263/WMV player
– Organizer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1150 mAh
Stand-by Up to 432 h (2G) / Up to 312 h (3G)
Talk time Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h (3G)
Music play Up to 30 h

BlackBerry Pearl 3G 9100

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
HSDPA 900 / 1700 / 2100
Announced 2010, April
Status Coming soon. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 108 x 50 x 13.3 mm
Weight 93.6 g
DISPLAY Type TFT, 256K colors
Size 360 x 400 pixels
– Half-QWERTY keyboard
– Touch-sensitive optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
– Dedicated music keys
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Yes
Internal 256 MB
Card slot microSD, up to 32GB, 2GB included
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 3.6 Mbps; HSUPA
WLAN Yes, Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS BlackBerry OS
CPU 624 MHz processor
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes + downloadable
Colors Piano Black, Opal Pink, Royal Purple, Flash White, Red Gradient
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.1
– BlackBerry maps
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
– MP4/H.264/H.263/WMV player
– Organizer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1150 mAh
Stand-by Up to 432 h (2G) / Up to 312 h (3G)
Talk time Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h (3G)
Music play Up to 30 h

BlackBerry Bold 9650

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT, 65K colors
Size 480 x 360 pixels, 2.44 inches
– Full QWERTY keyboard
– Touch-sensitive optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Yes
Card slot microSD, up to 16GB, buy memory
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Features Image stabilization
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS BlackBerry OS; 5.0
Messaging SMS, MMS, Email, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes + downloadable
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.0
– BlackBerry maps
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Media player MP3/WMA/AAC+
– Video player DivX/WMV/XviD/3gp
– Organizer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh

BlackBerry Slider

Unofficial preliminary specifications

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2010, 2Q
SIZE Dimensions
Weight
DISPLAY Type TFT, 65K colors
Size 360 x 480 pixels, 3.2 inches
– Full QWERTY keyboard
– Touch-sensitive optical trackpad
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Yes
Card slot microSD, up to 16GB, buy memory
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
CAMERA
FEATURES OS BlackBerry OS 6.0
Messaging SMS, MMS, Email, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes + downloadable
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.0
– BlackBerry maps
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Media player MP3/WMA/AAC+
– Video player DivX/WMV/XviD/3gp
– Organizer
– Voice memo/dial
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1050 mAh
Stand-by
Talk time

Vjen stuhia e dytë e BlackBerry

Prodhuesi kanadez Research In Motion (RIM) ka paralajmëruar celularin BlackBerry Storm2 me ekran të ndjeshëm në prekje, i cili në tregje të caktuara evropiane do të duhej të paraqitej para festave të fundvitit.

BlackBerry Storm2 me pamje dhe dimensione është pothuajse identik me versionin e parë të pajisjes, mirëpo me vete sjell ekran të avancuar të ndjeshëm në prekje SurePress, version të ri të sistemit operativ (BlackBerry OS 5), si dhe mbështetje për WiFi.

Pajisja ka pamje të përdoruesit të bazuar në ekranin e ndjeshëm në prekje, mirëpo sjell një varg përmirësimesh që kanë të bëjnë me shkrimin më të shpejtë me të dhe mundësi më të mira “multitouch”, që u ofron përdoruesve të prekin njëkohësisht në më shumë pjesë të ekranit.

Në bashkëpunim me operatorin e telefonisë mobile “Vodafone” RIM para Krishtlindjeve do të lansojë BlackBerry Storm2 në shtatë tregje evropiane (Britani e Madhe, Irlandë, Gjermani, Holandë, Spanjë, Itali e Francë), derisa çmimi do të varet nga paketat dhe modelet tarifore të operatorëve të caktuar.

BlackBerry “Curve 8900”

Nuk eshte thjesht nje telefon dore “BlackBerry” i radhes. Ajo qe mund te thuhet eshte se padyshim modeli “8900” eshte magjepes. Kombinimi i materialit te çelikte me rafinituren e zeze si te nje pjano, si dhe ekrani i kendshem e bejne ate nje telefon shume terheqes.

Eshte nje nga aparatet me te holle dhe me te shndritshem me tastiere “QWERTY”, qe i perket serise “BlackBerry”. Tastiera eshte ne linje, si nje nga me te mirat e “BlackBerry-it”. Butonat jane te ndare dhe mund ta keni shume te lehte te shkruani me modelin “8900”. Sikunder edhe te telefoni “Bold” edhe te “8900” mund te perdorni nje buton rrumbullak qe eshte i vendosur ne qender per te lundruar ne menyre te drejtperdrejte. Eshte nje mekanizem i cili funksionon ne menyre te ndjeshme, dhe lejon nje lundrim me te shpejte te menuse, si dhe te faqeve te internetit. Sikunder e permendem edhe me siper, ekrani eshte mbreselenes, eshte model “HVGA” me rezolucion 320×480. Ajo qe mund te thuhet eshte se ky telefon permban edhe folene e kufjeve 3.5 milimetra, te pershtatur per nje eksperience mbreselenese mediatike.
Padyshim qe telefoni i dores “8900” eshte i pershtatur, si per boten e biznesit, ashtu edhe per defrim. Ka nje kamer 3.2 megapiksel me shigjete LED ne pjesen e pasme, si dhe me nje media player model “Roxio” i afte te lexoj programet, si DivX, XviD, WMV, MP4 per video, si dhe MP3, AAC, AAC+ dhe WMA per audio.
Nje nga pikat delikate te ketij aparati eshte mungesa e sistemit 3G, si dhe sherbimit “GPRS” per te dhenat. Ky telefon karakterizohet nga lidhja “Wi-Fi”.
Nese planifikoni qe telefonin “8900” ta perdorni per nje navigim te shpejte ne internet mund te thuhet se keni te gjitha mundesite.
Nese do te bejme nje vezhgim me te detajuar, si lista e kontakteve dhe marrja e mesazheve, do te vihet re se reagimi eshte i shpejte. Çdo gje eshte e adhurueshme te ky aparat, perveç faktit se i mundon sistemi 3G dhe jetegjatesia e baterise nuk eshte edhe aq mbreselenese.
Nese deshironi te keni nje cilesi te mire ne thirrjet e telefonatave apo edhe ne shkrimin e mesazheve “Curve 8900” eshte modeli qe pershtatet me shume nga BlackBerry. Ky telefon dore eshte i pranishem ne treg me nje çmim 929 dollare.