Arkiv

Archive for the ‘Apple’ Category

Kësaj radhe, HTC EVO 4G do ta mposht iPhone 4

10 Qershor, 2010 Lini një koment

Njëri prejfinanciarëve kryesor në kompaninë Sprint Nextel, beson sinqerisht se modeli i ri i telefonit HTC EVO 4G do t’i bëjë përdoruesit e saj të rrinë me këtë operator, duke mos u joshur nga oferta e rivalit AT&T i cili do ta sjell iPhone 4, gjatë kësaj vere.

Robert Brust, Drejtori Financiar në Sprint, ka paralajmëruar se të gjithë operatorët tjerë, duke përjashtuar AT&T, ndihen të “kërcënuar” nga modeli i ri i telefonit të prodhuar nga Apple, iPhone 4.

Në tri vitet e kaluara, Apple dhe AT&T kanë lansuar modelet e tyre iPhone, kryesisht gjatë muajve qershor ose korrik. Si pasojë e kësaj, konsumatorët i braktisin operatorët tjerë mobil në vend, për tu bashkuar me AT&T, pikërisht për iPhone.

“Çdo vit, të gjithë operatorët mobil në SHBA, përveç AT&T, kalojnë nëpër një traumë të vogël, e cila quhet “iPhone i ri” ka thënë ai. “Këtu ndodh një braktisje e përkohshme, të cilën ne e quajmë – njerëzit shkojnë pas iPhone. Pasi atyre të ju përfundojnë kontratat, njerëzit menjëherë vrapojnë pas iPhone” ka sqaruar më tej Brust.

Mirëpo këtë vit, Brust beson se do të jetë ndryshe pasi që kompania e tij është e para që ka sjell në tregun botëror telefonin me lidhjen e internetit, 4G, përmes versionit më të ri të telefonit nga HTC, modeli EVO 4G, i cili bazohet në sistemin operativ Android.

Advertisements

Apple e quan (iPhone 4) gjeneraten e katert te modelit shume te popullarizuar iPhone. Specifikat Zyrtare nga Apple

Kjo paraqitje diapozitivash lyp JavaScript.

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, June 24th
SIZE Dimensions 115.2 x 58.6 x 9.3 mm
Weight 137 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 640 x 960 pixels, 3.5 inches
– Scratch-resistant surface
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for auto-rotate
– Three-axis gyro sensor
– Proximity sensor for auto turn-off
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm headset jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records 100 received, dialed and missed calls
Internal 16/32 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Touch focus, geo-tagging
Video Yes, 720p@30fps, LED video light, geo-tagging
Secondary Yes, videocalling over WiFi only
FEATURES OS iOS 4 (based on Mac OS)
CPU Apple A4 processor
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
Browser HTML (Safari)
Radio No
Games Downloadable, incl. motion-based
Colors Black, White
GPS Yes, with A-GPS support
Java No
– MicroSIM card support only
– Scratch-resistant glass back panel
– Active noise cancellation with dedicated mic.
– Digital compass
– Google Maps
– iBooks application
– Audio/video player and editor
– Voice command/dial
– TV-out
BATTERY Standard battery, Li-Ion
Stand-by Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G)
Talk time Up to 14 h (2G) / Up to 7 h (3G)
Music play Up to 40 h

Apple iPhone 4G

Also known as Apple iPhone HD
Unofficial preliminary specifications
Image courtesy of Gizmodo

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
Announced Exp. announcement 2010, June
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 114.3 x 58.7 x 9.4 mm
Weight 140 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 640 x 960 pixels, 3.5 inches
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for auto-rotate
– Proximity sensor for auto turn-off
– Scratch-resistant surface
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm headset jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records 100 received, dialed and missed calls
Internal 64/80 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 7.2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Touch focus, geo-tagging
Video Yes
Secondary Yes
FEATURES OS iPhone OS (based on Mac OS)
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
Browser HTML (Safari)
Radio No
Games Downloadable, incl. motion-based
Colors Black, White
GPS Yes, with A-GPS support
Java No
– Active noise cancellation with dedicated microphone
– Digital compass
– Google Maps
– Audio/video player
– Voice command/dial
– TV-out
BATTERY Standard battery, Li-Ion

Punëtori i dehur i Apple zbulon prototipin e iPhone 4G

Dalja e pakujdesshme në mbrëmjen e 18 marsit ka dal të jetë e kobshme për punëtorin e kompanisë Apple – Gray Powell. Atë natë Powell në një kafiteri e ka humbur pajisjen e tij iPhone, mirëpo gati një muaj më vonë është dëshmuar se në vend të ndonjërës prej serive ekzistuese të iPhone, ai kishte humbur prototipin e celularit të ri iPhone, i cili do të duhej që në treg të paraqitet vetëm gjatë kësaj vere.Kompania Apple është bukur e rreptë kur bëhet fjalë për “rrjedhjen” e informatave mbi risitë prandaj niveli i sigurisë në kompani lirisht mund të matet me ato të shërbimeve sekrete botërore. Megjithatë, nuk ka asnjë sistem sigurie i cili mund të parandalojë gabimin e thjeshtë njerëzor.

Gjatë ditës së djeshme, ekipi i faqes teknologjike të internetit Gizmodo ka publikuar recensionin e detajuar të iPhone misterioz i cili ka përfunduar në redaksinë e tyre. Pajisja nga pikëpamja vizuale definitivisht ngjan me modelin aktual të iPhone, mirëpo prej tij dallon me shumë risi teknike.

Ata kanë publikuar detajet e pajisjes me titullin “Ky është iPhone i ri i Apple”, mirëpo megjithatë në tekst kanë lënë hapësirë se mund të bëhet fjalë për ndonjë pajisje të rrejshme. Krejt kjo deri mbrëmë kur në adresën e redaktorit të Gizmodos ka ardhur kërkesa zyrtare nga Apple e cila e kërkonte mbrapsht pajisjen e humbur. Kjo ishte gjëja e fundit që nevojitej për ta bërë tregimin mbi pajisjen e re iPhone të plotë.

Sa u përket risive në gjeneratën e re të iPhone, pajisja do të sjellë një kamerë shtesë të përparme për të kryer video-telefoni, thjerrëz më të madhe të kamerës ekzistuese, blic, qasje për kartelë të memories microSIM, ekran më të mirë, ani pse nuk dihet rezolucioni i saktë i tij, mikrofon shtesë për eliminimin e zhurmës në prapavijë, taste të metalizuara për të udhëhequr me zërin dhe fikjen e pajisjes, pamje të ndryshuar të pasme të pajisjes, kornizë alumini, bateri 16 për qind më të madhe, peshë tri gramë më të madhe dhe shumë risi tjera.

Për fat të keq, Apple, në momentin që ka kuptuar për humbjen, në largësi e ka bërë të paaftë pajisjen, prandaj recensioni i Gizmodos është bazuar ekskluzivisht në pamjen vizuale dhe në shpërbërjen e pajisjes.

Se çfarë i ka ndodhur Gray Powellit (në foto) të shkretë, nuk kemi arritur të kuptojmë ende

Apple paraqet – iPad

28 Janar, 2010 1 koment

Thashethemeve dhe pritjeve u erdhi fundi. Apple ka paraqitur versionin e vet të kompjuterit tablet me emrin iPad, duke shpresuar se me këtë ka definuar edhe një kategori të re të pajisjeve, diku në mes laptopëve, telefonit të mençur dhe një pajisjeje për lojë e zbavitje. Është vështirë të parashikohet nëse kjo orvatje do t’i përfundoj suksesshëm, mirëpo nga ajo që kemi parë në konferencën e Apple për shtyp të mbajtur të mërkurën, iPad i ka të gjitha predispozitat që ta bëj këtë.

Kur Apple e kishte paraqitur iPhone, të gjithë kishin supozuar për mundësitë e tij harduerike. Tri vite pas, Apple paraqet edhe iPad, mirëpo tani theksi nuk bie edhe aq shumë në harduer, por në përmbajtjet dhe shërbimet të cilat do t’i marrim me këtë pajisje.

Strategjia e kompanisë Apple është e qartë: të fokusohet në një pjesë të tregjeve me përmbajtje digjitale, të bëj pajisje për shpërndarje dhe kënaqësi me ato përmbajtje të cilat janë nën kontrollin e saj dhe më pas të merr përqindjen e vet. Kjo gjë u ka funksionuar shkëlqyeshëm edhe me muzikë (iPod), e edhe më mirë me aplikacionet mobile (iPhone), e tani u ka ardhur radha, videove, fotografive, librave elektronikë dhe revistave.

Le t’ia nisim me harduerin. Apple iPad është gjithsej 1.27 centimetra i trashë dhe 0.68 kilogramë i rëndë. Ekranin e ka IPS LCD me diagonale prej 9.7 inç, e futet në funksion nga çipi i Apple me emrin A4, i cili ka takt punues prej 1 GHz. Sa i përket ruajtjes së të dhënave, iPad do të vjen në tri variante: 16, 32 e 64 gigabajt hapësirë të dhënash. Nga lidhjet e mundshme, në të janë Wi-Fi e Bluetooth (me shtojcë të 3G që vjen si opsion), e bateria zgjat deri në 10 orë punë dhe deri në një muaj në pritje (standby). iPad megjithatë nuk ka porte USB, e me kompjuter dhe pajisjet tjera periferike lidhet me anë të konektorit 30 pinësh.

Kur jemi te shtojcat, një prej tyre është paralajmëruar: tastiera e cila njëkohësisht shërben edhe si pikë furnizimi, që e bën atë një shtojcë të shkëlqyeshme. Nga pikëpamja softuerike iPad është i ngjashëm me iPhone dhe me të ndan të njëjtin sistem operativ, mirëpo shumë aplikacione janë bartur nga Mac dhe janë përshtatur për iPad dhe tastierës së saj softuerike. Mund të presim që për këtë tastierë të dëgjomë shumë gjatë ditëve në vijim, mirëpo tani për tani është vështirë të thuhet se sa ajo do të mund të jetë zëvendësim për tastierën standarde, atë harduerike QWERTY. Vlen të përmendet edhe një gjë e cila mungon: kamera. Duket se Apple e ka menduar pajisjen iPad më të të afërt me kompjuterin sesa me celularin, prandaj kamerën e ka menduar si shtojcë të cilën do ta shes ndaras.

Hmmm… Gjërat paksa komplikohen kur vjen puna të çmimi. iPad me 16 GB memorie kushton 499 dollarë, modeli 32-gigabajt është 599, e ai 64-gigabajt 699 dollarë. Nëse doni lidhje 3G, që në ditë të sotme është domosdo, çmimi rritet për 130 dollarë për model.

E përmendëm pajisjen iPod me të cilën Apple bëri për vete tregun e muzikës digjitale dhe atë iPhone i cili po bën kërdi në tregun e aplikacione mobile. iPad është pajisje më e gjithanshme dhe vlerësojmë se dominimi e saj mund të shpërndahet në disa fusha: film, video e televizion, fotografi, libra, revista e lojëra. Kemi dyshime që përdoruesit do ta pranojnë atë njëjtë kur bëhet fjalë për të gjitha këto përmbajtje, por nëse Apple i shkon për dore të zgjeroj afarizmin e vet në ndonjërën prej këtyre që u përmendën, iPad do të jetë një pajisje shumë e suksesshme.

P.S Nuk e kuptoj pse kjo paisje i paraqitet bleresit kur nuk eshte nje PC dhe as Smartphone por nje kombinim i shemtuar u te dyjave.Nuk ka CD,nuk ka Stick memory,nuk flash dhe per me teper nuk eshte Multitasking.

Lancohet Apple iPhone 3GS

apple-iphone-3gs-00apple-iphone-3gs-01

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
Announced 2009, June
Status Coming soon. Exp. release 2009, June
Dimensions 115.5 x 62.1 x 12.3 mm
Weight 135 g
Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 320 x 480 pixels, 3.5 inches
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for auto-rotate
– Proximity sensor for auto turn-off
– Scratch-resistant surface
– Ambient light sensor
Alert types Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm headset jack
Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records 100 received, dialed and missed calls
Internal 16 GB/ 32 GB storage, 256 MB RAM
Card slot No
GPRS Yes
HSCSD No
EDGE Yes
3G HSDPA, 7.2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11b/g
Bluetooth Yes, v2.1
Infrared port No
USB Yes, v2.0
Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus
Features Touch focus, geo-tagging
Video Yes, VGA@30fps
Secondary No
OS Mac OS X v10.4.11
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email
Browser HTML (Safari)
Radio No
Games Downloadable, incl. motion-based
Colors Black, White
GPS Yes, with A-GPS support
Java No
– Digital compass
– Google Maps
– Audio/video player
– TV-out
– Photo browser
– Voice command/dial
Standard battery, Li-Ion
Stand-by Up to 300 h
Talk time Up to 12 h (2G) / Up to 5 h (3G)
Music play Up to 30 h