Arkiv

Arkiv Autori

iPhone 4 “pushton” 17 shtete të reja

Duke filluar nga 30 korriku, konsumatorët në shumë vende të botës do të kenë mundësinë të blejnë telefonin i cili ka bërë bujë në mbarë botë, modelin më të ri të telefonit të Apple, iPhone 4.

Telefoni i shumë përfolur këtyre ditëve do të jetë në dispozicion edhe në shtetet tjera si, Australia, Austria, Belgjika, Kanadaja, Danimarka, Finlanda, Hong Kongu, Irlanda, Italia, Luksemburgu, Holanda, Norvegjia, Zelanda e Re, Singapori, Spanja, Suedia dhe Zvicra.

iPhone 4 fillimisht vetëm me ngjyrë të zezë, do të shitet në dyqanet e Apple, online përmes Apple.com dhe stërshitësve të autorizuar.

Njëri prej vendeve që ende nuk është në listë, është Koreja e Jugut. Edhe pse fillimisht thuhet se edhe ky vend do të jetë në mesin e vendeve të mëdha, të cilat kanë kërkesë të madhe për iPhone 4, kjo nuk do të ndodh për shkak të disa çështjeve të rregullatorit të atjeshëm.

Në konferencën për media të cilën Steve Jobs e ka mbajtur më 16 korrik, pati thënë se do të jetë pak më e vështirë për t’i bindur autoritetet koreane, për lansimin e telefonit tonë. Në këtë konferencë, Jobs kryesisht pati folur për problemet që iPhone ka hasur me pranimin e thirrjeve telefonike. / Telegrafi

Advertisements

Samsung ofron telefona falas, për të gjithë të pakënaqurit me iPhone 4!

27 Korrik, 2010 1 koment

Duket se gjiganti i teknologjisë Samsung, është duke dhënë falas telefona të linjës Galaxy S për të gjithë poseduesit e pakënaqur të iPhone 4, të cilët janë të frustruar nga problemet e thirrjeve që ata i kanë me këtë të fundit.

Një llogari në Twitter e quajtur @samsungukmobile është duke i kontaktuar njerëzit që i kanë paraqitur  vështirësitë e tyre me iPhone 4 në këtë rrjet social, duke u kërkuar atyre të paraqesin të dhënat e tyre të kontaktit për të marrë një telefon falas nga kompania Samsung.

Një nga personat e frustruar me iPhone 4 ishte edhe Tiffany Nieuwland, e cili tha për revistën Wired: “iPhone 4 dhe unë kemi qenë të pandashëm për gati një muaj. Por muaji i mjaltit mes nesh përfundoi këtë javë, pas disa thirrjeve të parealizuara , dhe pamundësia e papritur e pa sqaruar për të bërë ose për të marrë telefonata, më ka lënë të pakënaqur” tha ajo.

“Më pas unë bëra atë që gjithkush po e bën këtyre ditëve. Postova ankesën time në Twitter. Më pas ndodhi befasia, kur në një mëngjes unë jam kontaktuar nga profili i kompanisë Samsung, i cili më ofronte modelin e fundit të Galaxy S” tha përdoruesja e dikurshme e iPhone 4, e cila pasi e kontaktoi kompaninë Samsung e kuptoi që oferta ishte legjitime, dhe se Samsung me të vërtetë e ofron këtë mundësi.

Kjo është një qasje interesante dhe e pazakontë për promovimin e pajisjes, e cila mbështetet nga Android 2,1 dhe përmban një ekran të madh AMOLED me 4,0-inç.

Ekran i lakueshëm AMOLED nga Samsung

Gjatë dy viteve të ardhshme Samsung ka për qëllim të filloj me prodhimin e versioneve më të qëndrueshme te ekraneve plastike AMOLED për celularë.

Ekranet e reja do të kanë mundësi të mbështjelljes dhe rezistencë më të theksuar nga goditjeve dhe dëmtimeve fizike, duke ruajtur të gjitha përparësitë e kësaj teknologjie.

Supozohet se Samsung planifikon ta arrijë këtë gjë me instalimin e TFT-së drejtpërdrejt në filmin plastik dhe me zëvendësimin e mbrojtjes së deritanishme nga vinili me një version tjetër me poliamide.

Kompania parasheh një kërkesë më të madhe të ekraneve më të holla dhe të lehta AMOLED, e këto versione më të qëndrueshme do të fillojnë prodhimin masiv nga viti 2012. /Telegrafi/

Nuk ka iPhone 4 me ngjyrë të bardhë, para fundit të 2010

Modelet e iPhone 4 me ngjyrë të bardhë do të dalin në treg, vetëm në fund të këtij viti, thuhet në një deklaratë të kompanisë Apple.

“Modeli i bardhë i iPhone 4 do të jetë më i vështirë për prodhim, se sa pritej fillimisht,” thuhet nga burimet zyrtare të kompanisë.

“Disponueshmëria e modelit të zi të iPhone 4, i cili është më popullor, nuk është afektuar.” Është thënë se modeli i bardhë i telefonit të Apple, do të jetë në treg në qershor të këtij viti, por tani burimet zyrtare të kompanisë thonë se kjo nuk do të ndodh para fundit të vitit 2010.

Modeli më ngjyrë të bardhë i iPhone 4 ka pasur një histori të trazuar të prodhimit. Gjatë këtyre ditëve ishte mësuar se modelet e bardha nuk do të jenë gati për treg më qershor ose korrik, siç thuhej fillimisht nga mediat online, në tërë botën.

Apple fillimisht e pati shtyrë lansimin e këtij modeli të telefonit për në gjysmën e dytë të korrikut. Vonesat e shumta mendohet se i atribuohen kontraktonit, Lens Teknologies, për të cilin dyshohet se ka probleme rreth trashësisë së plastikës dhe ngjyrës së bardhë. / Telegrafi

HP nuk do ta përdor Windows Phone 7 për telefonat e saj

26 Korrik, 2010 1 koment

HP mund të aspirojë të jetë “konsumatori më i madh i Microsoft-it,” thuhet sipas zëvendës presidentit të HP’së, Todd Bradley, por kompania ka distancuar veten zyrtarisht nga sistemi operativ për telefona mobil, të cilin Micosoft e ka emëruar Microsoft Windows Phone 7.

Ky veprim, nga publiku i gjerë mund të shihet  si i papritur, duke marrë parasysh se finalizimi i marrëveshjes për përvetësimin e kompanisë Palm, nga ana e HP, është bërë në fund të muajit të kaluar.

Mbi të gjitha, Palm është truri prapa sistemit operativ për telefona mobil, të cilin HP tani synon të përdorë si bazë për të gjithë telefonat e saj të zgjuar, në të ardhmen.

“Qëllimi ynë është që t’i përqendrojmë të gjitha burimet për ta bërë webOS sa më të mirë që ai mund të jetë,” tha Bradley në një intervistë me faqen  e njohur, Electronista. / Telegrafi

Prezantohet nje tjeter Celular i gjenerates 4G “Samsung Epic 4G”

26 Korrik, 2010 1 koment

Also known as Samsung Galaxy S Pro
For Sprint

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, June
Status Coming soon. Exp. release 2010, August
SIZE Dimensions 124 x 65 x 14 mm
Weight 155 g
DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 480 x 800 pixels, 4.0 inches
– QWERTY keyboard
– TouchWiz 3.0 UI
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Touch-sensitive controls
– Proximity sensor for auto turn-off
– Swype text input
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Practically unlimited
Internal 512 MB RAM, 512 MB ROM
Card slot microSD, up to 32GB
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. A, up to 3.1 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n; WiMAX
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection
Video Yes, 720p@30fps
Secondary Yes, VGA
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
CPU ARM Cortex A8 1GHz processor
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Social networking integration
– Digital compass
– MP4/DivX/WMV/H.264/H.263 player
– MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
– Organizer
– Image/video editor
– Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration
– Flash Lite v3.1
– Voice memo/dial/commands
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by

Samsung Acclaim

Also known as Samsung R880

This is not a GSM phone, it will not work on any GSM network worldwide.

GENERAL 2G Network CDMA 800 / 1900
3G Network CDMA2000 1xEV-DO
Announced 2010, June
Status Available. Released 2010, July
SIZE Dimensions 114 x 59 x 15 mm
Weight 130 g
DISPLAY Type TFT touchscreen, 256K colors
Size 320 x 480 pixels, 3.2 inches
– QWERTY keyboard
– Optical trackpad
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records 80 received, dialed and missed calls
Card slot microSD, up to 32GB, 4GB included, buy memory
DATA GPRS No
EDGE No
3G Rev. 0, up to 153.2 Kbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
CAMERA Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging
Video Yes
Secondary No
FEATURES OS Android OS, v2.1 (Eclair)
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
Browser HTML
Radio No
Games Yes
Colors Blue
GPS Yes, with A-GPS support
Java Via third party application
– Social networking integration
– MP4/H.264/H.263 player
– MP3/WAV/eAAC+ player
– Organizer
– Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk integration
– Voice memo
– T9
BATTERY Standard battery, Li-Ion 1500 mAh
Stand-by Up to 450 h
Talk time Up to 8 h