Kreu > Android, Android OS (By Google), Sistemet Operative (OS), Te Rejat e Fundit > Google Nexus One arriti në Evropë

Google Nexus One arriti në Evropë


Që nga 30 prilli i këtij viti telefoni i mençur Nexus One i kompanisë Google ka filluar të shitet në mbarë Evropën.

I ashtuquajturi Google Phone fillimisht do të paraqitet në Britani të Madhe, në dyqanet e operatorit të telefonisë mobile Vodafone, e më pas do të shpërndahet në Francë, Gjermani, Spanjë, Itali…

Në Amerikë ky telefon është në shitje prej 5 janarit të këtij viti me çmim prej 529 dollarësh.

Nexus One, i cili prodhohet nga kompania HTC, ka ekran AMOLED me diagonale prej 3.7 inçësh dhe rezolucion prej 800 x 480 pikselash. Në të gjendet edhe fotoaparati me 5.0 megapiksela dhe auto-fokus. Nexus One po ashtu ka edhe pranuesin GPS, Bluetooth 2.1 + EDR si dhe mbështetje për 802.11b/g WiFi.

Procesori i kësaj pajisje është Snapdragon, prandaj në Nexus mund të shihen video dosjet 720p si dhe ato H.263, H.264 e MPEG-4.

Qasja për kartelat MicroSD mbështet deri në 64 gigabajt hapësirë për të dhëna, e aplikacionet e nevojshme mund të instalohen në memorien interne prej 512 MB. /Telegrafi/

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: