HP blen kompaninë Palm


Kompania Palm njëfarë vakti ka qenë sinonim për kompjuterë të dorës, mirëpo kur këtë funksion e morën përsipër telefonat e mençur, në Palm nuk e gjeten veten edhe aq mirë. Përkundër ndryshimit të fundit radikal në filozofi, paraqitjes së platformës së avancuar mobile webOS si dhe celularit të lavdëruar Palm Pre, ata vazhduan të bëjnë afarizëm keq, prandaj dalja nga kjo rrugë pa krye ishte shitja tek gjiganti Hewlett-Packard.

Shitblerja është miratuar nga bordet e të dy kompanive e HP do të blej aksionet e Palm për 5.70 dollarë për aksion, që gjithsej i bie 1.2 miliardë dollarë.

“Strategjia inovative e Palm ofron një platformë ideale për zgjerimin e strategjisë mobile të HP-së dhe krijimit të përvojës unike në në më shumë pajisje mobile të ndërlidhura”, ka thënë përfaqësuesi i HP-së Todd Bradley.

Mirëpo, mbetet pikëpyetje se sa kohë do t’i nevojitet HP-së të integrojë Palmin në afarizmin e vet, kur merret parasysh që konkurrentët si iPhone OS e Android tanimë kanë shkuar shumë përpara. Sa për ilustrim, dyqani online i aplikacioneve nga Palm numëron vetëm qindra aplikacione, derisa tek iPhone e Android ato numërohen me dhjetëra mijëra.

  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: