Kreu > Te Ndryshme, Te Rejat e Fundit > Japonezët po punojnë në platformën e vet mobile

Japonezët po punojnë në platformën e vet mobile


Thua ti nuk po na dalin sa duhet ato që i kemi, e tash kompanitë japoneze kanë vendosur t’i bashkojnë forcat dhe të paraqesin platformën e vet mobile. Versionet e para të pajisjeve me platformë të tillë do të duhej të paraqiteshin në treg në pranverën e vitit 2012.

Fujitsu, Sharp, Panasonic e NEC planifikojnë të zbatojnë platformë të re mobile në pajisjet e tyre, të cilën do të duhej ta përpunonte kompania NTT DoCoMo. Me këtë gjë shpenzimet e zhvillimit të pajisjeve të reja do të zvogëloheshin për hiq më pak se 50 për qind.

Platforma e re mobile do të duhej të jetë kompatibile me ato ekzistuese, Symbian e Linux, dhe të sjellë mundësi të shumta të reja në pajisjet mobile. Celularët e tillë, për shkak të sistemit të ri, do të duhej të mundësonin paraqitje më të mirë të video-përmbajtjeve të kualitetit të lartë dhe automatikisht të mbështesin grafikën tredimensionale, që në fund do të duhej t’u ofronte përdoruesve kënaqësi më të madhe në multimedia.

Sipas paralajmërimeve, platforma e re mobile do të duhej të mbështeste edhe sistemin operativ Android të kompanisë Google, e variantet e para komerciale të pajisjeve do të duhej të dalin në treg gjatë pranverës së vitit 2012. /Telegrafi/

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: