Apple iPhone 4G


Also known as Apple iPhone HD
Unofficial preliminary specifications
Image courtesy of Gizmodo

GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 1900 / 2100
Announced Exp. announcement 2010, June
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
SIZE Dimensions 114.3 x 58.7 x 9.4 mm
Weight 140 g
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 640 x 960 pixels, 3.5 inches
– Multi-touch input method
– Accelerometer sensor for auto-rotate
– Proximity sensor for auto turn-off
– Scratch-resistant surface
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm headset jack
MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records 100 received, dialed and missed calls
Internal 64/80 GB storage
Card slot No
DATA GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 7.2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11b/g
Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Touch focus, geo-tagging
Video Yes
Secondary Yes
FEATURES OS iPhone OS (based on Mac OS)
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
Browser HTML (Safari)
Radio No
Games Downloadable, incl. motion-based
Colors Black, White
GPS Yes, with A-GPS support
Java No
– Active noise cancellation with dedicated microphone
– Digital compass
– Google Maps
– Audio/video player
– Voice command/dial
– TV-out
BATTERY Standard battery, Li-Ion

Punëtori i dehur i Apple zbulon prototipin e iPhone 4G

Dalja e pakujdesshme në mbrëmjen e 18 marsit ka dal të jetë e kobshme për punëtorin e kompanisë Apple – Gray Powell. Atë natë Powell në një kafiteri e ka humbur pajisjen e tij iPhone, mirëpo gati një muaj më vonë është dëshmuar se në vend të ndonjërës prej serive ekzistuese të iPhone, ai kishte humbur prototipin e celularit të ri iPhone, i cili do të duhej që në treg të paraqitet vetëm gjatë kësaj vere.Kompania Apple është bukur e rreptë kur bëhet fjalë për “rrjedhjen” e informatave mbi risitë prandaj niveli i sigurisë në kompani lirisht mund të matet me ato të shërbimeve sekrete botërore. Megjithatë, nuk ka asnjë sistem sigurie i cili mund të parandalojë gabimin e thjeshtë njerëzor.

Gjatë ditës së djeshme, ekipi i faqes teknologjike të internetit Gizmodo ka publikuar recensionin e detajuar të iPhone misterioz i cili ka përfunduar në redaksinë e tyre. Pajisja nga pikëpamja vizuale definitivisht ngjan me modelin aktual të iPhone, mirëpo prej tij dallon me shumë risi teknike.

Ata kanë publikuar detajet e pajisjes me titullin “Ky është iPhone i ri i Apple”, mirëpo megjithatë në tekst kanë lënë hapësirë se mund të bëhet fjalë për ndonjë pajisje të rrejshme. Krejt kjo deri mbrëmë kur në adresën e redaktorit të Gizmodos ka ardhur kërkesa zyrtare nga Apple e cila e kërkonte mbrapsht pajisjen e humbur. Kjo ishte gjëja e fundit që nevojitej për ta bërë tregimin mbi pajisjen e re iPhone të plotë.

Sa u përket risive në gjeneratën e re të iPhone, pajisja do të sjellë një kamerë shtesë të përparme për të kryer video-telefoni, thjerrëz më të madhe të kamerës ekzistuese, blic, qasje për kartelë të memories microSIM, ekran më të mirë, ani pse nuk dihet rezolucioni i saktë i tij, mikrofon shtesë për eliminimin e zhurmës në prapavijë, taste të metalizuara për të udhëhequr me zërin dhe fikjen e pajisjes, pamje të ndryshuar të pasme të pajisjes, kornizë alumini, bateri 16 për qind më të madhe, peshë tri gramë më të madhe dhe shumë risi tjera.

Për fat të keq, Apple, në momentin që ka kuptuar për humbjen, në largësi e ka bërë të paaftë pajisjen, prandaj recensioni i Gizmodos është bazuar ekskluzivisht në pamjen vizuale dhe në shpërbërjen e pajisjes.

Se çfarë i ka ndodhur Gray Powellit (në foto) të shkretë, nuk kemi arritur të kuptojmë ende

  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: