Kreu > Apple, HTC, Te Rejat e Fundit > Apple padit kompaninë HTC

Apple padit kompaninë HTC


Pas Nokias e shumë kompanive tjera, kësaj radhe Apple padit HTC-në për shkelje të patentave.

Apple ka ngritur padi në gjykatën në Delaware dhe në Komisionin Tregtar Ndërkombëtar (ITC) në SHBA kundër kompanisë HTC për shkak të shkeljes së patentave. Apple pohon se HTC në produktet e veta shkel 20 patenta, kryesisht lidhur me pamjen, strukturën dhe harduerin e celularit iPhone.

Lista e plotë e patentave të kontestuara gjendet në faqet e portalit AppleInsider, e kompania tanimë është duke udhëhequr një kontest me Nokia e Kodak. Në rastin e HTC-së, Steve Jobs ka theksuar se konkurrenca është e shëndoshë nëse zhvillon teknologjinë e vet, e jo të vjedh atë të Apple.

Jobs ka thënë po ashtu se kompania mundet vetëm të rri ulur dhe t’i shoh tjerët se si vjedhin patentat e saj apo të vendos të ndërmarr diçka në lidhje me këtë, e Apple ka vendosur për mundësinë e dytë.

Megjithate kjo iniciative e Jobs duket nje tentative ne deshperim e siper pas hubjeve te medha qe po i shkakton konkurenca e HTC .

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: