Symbian para Androidit?


Sipas analizës së kompanisë së hulumtimeve IDC, Symbian deri në vitin 2013 do të duhej të jetë sistem dominues operativ në telefona të mençur, para atij Android.

IDC e bazon parashikimin e vet në pozicionin jashtëzakonisht të fuqishëm të Nokias e cila e përdorë sistemin Symbian në pajisjet e saja dhe faktit se edhe më tutje mbetet prodhuesi më i suksesshëm i telefonave të mençur dhe atyre “të marrë”.

Vendi i dytë do t’i takoj Androidit i cili do të duhej të tejkalonte sistemin operativ Windows Mobile, derisa pajisjet me Blackberry do të janë në vendin e katërt.

Sipas kësaj analize, Apple iPhone do të mbetet i pesti deri në vitin 2013 sa i përket shpërndarjes së tij, por kur merret parasysh shitja në rritje e Apple iPhone, dihet kush është fituesi i vërtetë, e për më shumë kur pritet edhe shitja e 68 milionë pajisjeve tjera nga kjo kompani.

Pritet që të rritet edhe depërtimi në treg edhe i pajisjeve me ndonjë prej versioneve të gjenerike të Linux, si dhe ato të bazuara në sistemin webOS.

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: