Kreu > BlackBerry, Te Rejat e Fundit > Blackberry shënon shitje rekord

Blackberry shënon shitje rekord


Kompania Research in Motion (RIM) është lavdëruar me njërin prej tremujorëve më të suksesshëm për shitjen e telefonave të saj të mençur, derisa si e do zakoni, shitjen e mirë e ka përcjell edhe fitimi i madh.

RIM ka raportuar se në periudhën prej shtatorin deri në nëntor kompania ka shitur hiq më pak se 10.1 milionë telefona.

Edhe fitimet e kompanisë kanë qenë në pajtueshmëri me shitjen. Profiti gjatë këtij tremujori ka qenë 628 milionë dollarë, që është për 32% më i mirë se periudha e njëjtë e vitit të kaluar. Të hyrat e përgjithshme janë rritur për 11%, dhe gjithsej kanë qenë 3.92 miliardë dollarë. RIM pritet që deri në fund të shkurtit të vitit të ardhshëm të shes më së paku edhe 10.6 milionë BlackBerry.

Sipas të dhënave të RIM, aktualisht në botë janë 36 milionë shfrytëzues të Blackberry, e prej themelimit deri më sot kompania ka shitur 75 milionë prej tyre.

  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: