Kreu > NOKIA, Te Rejat e Fundit > Nokia do te sjelle celulare me Linux në 2010

Nokia do te sjelle celulare me Linux në 2010


Tabori zyrtar i Nokias nuk ka dashur të flet shumë për planet e vitit të ardhshëm, mirëpo siç raporton agjencia e lajmeve Reuters, gjatë vitit 2010 kompania finlandeze do të na ofrojë vetëm një pajisje të bazuar në Linux.

Prodhuesi kryesor në tregun e celularëve, kompania finlandeze Nokia, në fillim të këtij muaji ka nisur me shitjen e celularit të parë në të cilin gjendet platforma e bazuar në Linux – modelin N900. Hap logjik do të ishte paraqitja edhe ndonjë pajisje kur merret parasysh popullariteti në rritje i Linux në fushën e platformave mobile, mirëpo për fat të keq nuk do të jetë ashtu.

Siç raporton Reuters, Nokia gjatë tërë vitit të ardhshëm do të ofrojë vetëm edhe një celular të bazuar në Linux.

Nokia me variantin e vet të Linuxit të emëruar Maemo, të paraqitur në modelin N900, planifikon të konkurrojë ndaj kompanisë Apple dhe celularit të saj të popullarizuar iPhone, mirëpo vështirë që do t’ia dal në krye vetëm me këtë model.

Megjithatë, përkundër të gjithave Nokia edhe më tutje mbetet numri një në listën e prodhuesve të celularëve në mbarë botën.

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: