Kreu > Te Ndryshme, Te Rejat e Fundit > Lenovo blen Lenovo Mobile

Lenovo blen Lenovo Mobile


Lenovo blen njësinë “e vet” për prodhimin e e celularëve. Në fakt, kompania në muajin mars të vitit të kaluar e kishte shitur njësinë Lenovo Mobile tek një grup investitorësh me qëllim të fokusimit në afarizmin e vet kryesor, atë me kompjuterë.

Në kompani duket se kanë vendosur që është koha për t’u kthyer në tregun e celularëve, dhe pronarëve të tanishëm të njësisë së shitur kanë vendosur t’i japin rreth 200 milionë dollarë për ta kthyer atë sërish nën pronësinë e vet.

Në arsyetimin e këtij veprimi, nga Lenovo pohojnë se “funksionaliteti i kompjuterëve përputhet me funksionalitetin e telefonave të mençur”, dhe se shohin mundësi për rritje të dukshme në këtë fushë. Për më tepër, tregu kinez i internetit mobil deri në vitin 2014 pritet të rritet në mbi 16 miliardë dollarë.

Në tremujorin e fundit Lenovo ka dyfishuar profitin e vet i cili ka qenë 53 milionë dollarë.

  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: