Hyrje > Samsung, Sistemet Operative (OS), Te Rejat e Fundit, Te tjere > Samsung paraqet sistemin e ri operativ për celularë – Bada

Samsung paraqet sistemin e ri operativ për celularë – Bada


Praktika e platformës së hapur është politikë me të cilën shërbehet një pjesë e madhe e prodhuesve të sistemeve operative, e kjo krejt me qëllim që në zhvillimin e aplikacioneve të përfshihet edhe komuniteti online. Kësaj politike kanë vendosur t’i drejtohen edhe në Samsung.Nën emërtimin bada na vjen edhe një sistem operativ i dedikuar për pajisjet mobile i cili do të tentoj të grabis pjesë të tregjeve nga sistemet e etabluara si Windows Mobile, Palm webOS, Apple iPhoneOS, Android e të ngjashëm.

Siç theksojnë në Samsung, bada do të jetë platformë e hapur, që do të nënkuptonte se kompania do t’u ofrojë programin e platformës programuesve në mënyrë që për të të zhvillojnë aplikacione dhe shtojca.

Zhvillimi i aplikacioneve nga programuesit e “jashtëm” është faktor i rëndësishëm për sukses të një platforme të caktuar, që më në fund e kanë pranuar edhe në Samsung.

  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: