Kreu > Samsung, Sistemet Operative (OS), Te Rejat e Fundit, Te tjere > Samsung paraqet sistemin e ri operativ për celularë – Bada

Samsung paraqet sistemin e ri operativ për celularë – Bada


Praktika e platformës së hapur është politikë me të cilën shërbehet një pjesë e madhe e prodhuesve të sistemeve operative, e kjo krejt me qëllim që në zhvillimin e aplikacioneve të përfshihet edhe komuniteti online. Kësaj politike kanë vendosur t’i drejtohen edhe në Samsung.Nën emërtimin bada na vjen edhe një sistem operativ i dedikuar për pajisjet mobile i cili do të tentoj të grabis pjesë të tregjeve nga sistemet e etabluara si Windows Mobile, Palm webOS, Apple iPhoneOS, Android e të ngjashëm.

Siç theksojnë në Samsung, bada do të jetë platformë e hapur, që do të nënkuptonte se kompania do t’u ofrojë programin e platformës programuesve në mënyrë që për të të zhvillojnë aplikacione dhe shtojca.

Zhvillimi i aplikacioneve nga programuesit e “jashtëm” është faktor i rëndësishëm për sukses të një platforme të caktuar, që më në fund e kanë pranuar edhe në Samsung.

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: