Kreu > Te Rejat e Fundit > Apple ofron garanci për sigurinë e iPhone e iPod

Apple ofron garanci për sigurinë e iPhone e iPod


iphone3gs1

Gjiganti teknologjik amerikan Apple i ka ofruar Bashkimit Evropian sigurime se rastet e mëhershme të shpërthimeve të pajisjeve iPhone e iPod janë vetëm “raste të izoluara”, ka njoftuar Komisioni Evropian.

Brukseli gjatë javës së kaluar ka kërkuar sqarim nga kompania Apple të këtij fenomeni, pasi që një tinejxher francez ka pohuar se iPhone i është bërë copë e grimë para syve, derisa në Britani është paraqitur një rast i shpërthimit të playerit muzikor iPod.

“Apple na është lajmëruar në mëngjes. Ata vlerësojnë se këto janë raste të izoluara, e jo një problem i përgjithshëm”, ka deklaruar zëdhënësja e KE-së Helen Kearns të martën.

Ajo ka shtuar se kompania do të bëj edhe disa teste shtesë dhe të mbledhë edhe më shumë informata. Ndërkohë, Komisioni ka kërkuar nga 27 vendet anëtarë të Unionit që t’i dorëzojnë informata në rast se këso lloj ngjarjesh përsëriten.

Mediat amerikane gjatë muajit të kaluar kanë raportuar për një “numër alarmant” të playerëve muzikor të cilët papritmas janë ndezur dhe djegur, me ç’rast janë shkaktuar lëndime dhe dëme materiale.

Ekspertët besojnë se shkak i këtij problemi është nxehja e tepërt e baterive litium-jon.

Advertisements
Kategori: Te Rejat e Fundit
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: