E55


nokia-e55-2 Perpara se te prezantohej “E55”, portofoli i Nokias persa i takon serise “E” ishte i qarte ne segmentin e komunikimit. Nje gje e tille ndryshoi tek telefoni i dores “E55”, qe karakterizohet nga nje tastiere hibride, duke e bere ate te jete nje model mes “E51” dhe “E71”.

Ky aparat ka nje tastiere me germa te dyfishta dhe eshte e njejte si tek aparatet “HP iPAQ”. Nje tastiere “hibride” e ben kete telefon dore relativisht kompakt. Permasat e tij jane 116×49 milimetra dhe nje gje e tille do te thote se pak me i madh se “E51”, por me i holle rreth 9.9 milimetra.
Diferenca thelbesore e ketij aparati eshte se i lejon perdoruesve te marrin mesazhe “HTML”, te menaxhojne dosje dhe mesazhe duke i skeduar ne varesi te dates, derguesit apo edhe madhesise.
Pavaresisht programeve ne kete aparat eshte bere edhe nje modifikim fizik ne tastiere. Behet fjale per nje buton i cili lejon aksesin e menjehershem te libri i telefonatave.
Nokia ka paketuar te ky aparat nje bateri “1500mAh lithium”, gje e cila lejon rreth 8 ore kohe bisede dhe afersisht nje muaj ne gjendje te ndezur.
Telefoni karakterizohet nga sistemi “HSUPA”, me ane te se ciles mbahen te dhena, si “Bluetooth”, “Wi-Fi”, si dhe GPS.
Ne te gjendet edhe kamera 3.2 megapiksel, si dhe foleja e kufjeve 3.5 milimetra. Seria e meparshme “E-series” kishte nje porte 2.5 milimetra, ndaj eshte nje kenaqesi me vete te shikosh se si Nokia ka vendosur ne kete aparat kete karakteristike.
Ne eksperiencen e fillimit te testimit te tastieres u pa se diçka nuk shkonte si duhej dhe ajo qe mund te thuhet eshte se per perdoruesit sistemi i tastieres me germa dyfishe eshte diçka e re dhe ndoshta nje gje e tille mund t’iu bej disi te ngathet ne shkrimin e mesazheve.
Ajo qe mund te thuhet eshte se te apasionuarit e serise “E” te Nokias, jane padyshim biznesmenet, si dhe punonjesit e sipermarrrjeve, qe duan te kene nje mundesi te vazhdueshme tek aplikimet e zyres, postes elektronike apo edhe sigurise.
Nga telefoni “E51” tek “E55”, Nokia ka ndryshuar ne menyre te rrenjesishme aftesite media. Do te vini re se ky eshte nje model i cili kerkon te shikohet me interes. Nokia e prezanton kete telefon dore me nje çmim 350 dollare

Advertisements
  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: