Kreu > BlackBerry, Te Rejat e Fundit > Lëshim sigurie në Blackberry

Lëshim sigurie në Blackberry


Sulmuesit potencial me ndihmën e dosjeve të modifikuara përkatëse . PDF mund të marrin kontrollin mbi pajisjet e pronarëve BlackBerry.

Kompania Research In Motion (RIM) ka lëshuar një arnim të sigurisë për përdoruesit të cilët për qasje në postë elektronike përdorin pajisjet BlackBerry.

Në vërejtjen e sigurisë të publikuar në faqet e veta zyrtare BlackBerry theksohet se sulmuesit potencial mund të shfrytëzojnë bashkëngjitjet përkatëse .PDF të modifikuara.

Nëse përdoruesi hapë një bashkëngjitje të tillë, ajo tenton të instalojë një softuer dashakeq dhe kështu përdoruesi i mundëson sulmuesit të merr kontrollin mbi pajisjen dhe të dhënat e tij të besueshme.

Edhe pse tani për tani nuk ka informata për keqpërdorimin e lëshimit, RIM këshillon që të bllokohen të gjitha bashkëngjitjet në postën elektronike derisa nuk të instalohet arnimi përkatës i sigurisë.

  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: