Nokia e55


nokia-e55-2-150x150
Perpara se te prezantohej “E55”, portofoli i Nokias persa i takon serise “E” ishte i qarte ne segmentin e komunikimit. Nje gje e tille ndryshoi tek telefoni i dores “E55”, qe karakterizohet nga nje tastiere hibride, duke e bere ate te jete nje model mes “E51” dhe “E71”.

Ky aparat ka nje tastiere me germa te dyfishta dhe eshte e njejte si tek aparatet “HP iPAQ”. Nje tastiere “hibride” e ben kete telefon dore relativisht kompakt. Permasat e tij jane 116×49 milimetra dhe nje gje e tille do te thote se pak me i madh se “E51”, por me i holle rreth 9.9 milimetra.
Diferenca thelbesore e ketij aparati eshte se i lejon perdoruesve te marrin mesazhe “HTML”, te menaxhojne dosje dhe mesazhe duke i skeduar ne varesi te dates, derguesit apo edhe madhesise.
Pavaresisht programeve ne kete aparat eshte bere edhe nje modifikim fizik ne tastiere. Behet fjale per nje buton i cili lejon aksesin e menjehershem te libri i telefonatave.
Nokia ka paketuar te ky aparat nje bateri “1500mAh lithium”, gje e cila lejon rreth 8 ore kohe bisede dhe afersisht nje muaj ne gjendje te ndezur.
Telefoni karakterizohet nga sistemi “HSUPA”, me ane te se ciles mbahen te dhena, si “Bluetooth”, “Wi-Fi”, si dhe GPS.
Ne te gjendet edhe kamera 3.2 megapiksel, si dhe foleja e kufjeve 3.5 milimetra. Seria e meparshme “E-series” kishte nje porte 2.5 milimetra, ndaj eshte nje kenaqesi me vete te shikosh se si Nokia ka vendosur ne kete aparat kete karakteristike.
Ne eksperiencen e fillimit te testimit te tastieres u pa se diçka nuk shkonte si duhej dhe ajo qe mund te thuhet eshte se per perdoruesit sistemi i tastieres me germa dyfishe eshte diçka e re dhe ndoshta nje gje e tille mund t’iu bej disi te ngathet ne shkrimin e mesazheve.
Ajo qe mund te thuhet eshte se te apasionuarit e serise “E” te Nokias, jane padyshim biznesmenet, si dhe punonjesit e sipermarrrjeve, qe duan te kene nje mundesi te vazhdueshme tek aplikimet e zyres, postes elektronike apo edhe sigurise.
Nga telefoni “E51” tek “E55”, Nokia ka ndryshuar ne menyre te rrenjesishme aftesite media. Do te vini re se ky eshte nje model i cili kerkon te shikohet me interes. Nokia e prezanton kete telefon dore me nje çmim 350 dollare.

Sorce:ShqipMedia

  1. Ende pa komente.
  1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: