Arkiv

Arkiv për Kategorinë ‘Modelet e Fundit’

LG prezanton GW520 pa WLAN dhe pa 3G

lg-gv520-1

Specifikat

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
HSDPA 2100
Announced 2009, June
Status Coming soon. Exp. release 2009, June
Dimensions -
Weight -
Type TFT
Size , 2.8 inches
- Full QWERTY keyboard
– Downloadable themes
Alert types Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
Phonebook 1000 entries, Photocall
Call records Yes
Card slot microSD (TransFlash) up to 16GB
GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
HSCSD Yes
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA 7.2 Mbps
WLAN No
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels
Video Yes
Secondary No
Messaging SMS, MMS, Email, IM, Push Email
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio
Games Yes
Colors Blue on Black
GPS No
Java Yes, MIDP 2.0
- MP3 player
– MPEG-4 player
– Photo/video editor
– Voice memo
– T9
Standard battery, Li-Ion
Kategori: LG, Modelet e Fundit

Nokia 6730 Classic

nokia-6730-classic-01

General 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 2100 / 900
Announced 2009, May
Status Coming soon. Exp. release 2009, Q2
Size Dimensions 112 x 46 x 12.6 mm
Weight 83 g
Display Type TFT, 16M colors
Size 240 x 320 pixels, 2.2 inches
Sound Alert types Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 2.5 mm audio jack
Memory Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 48 MB
Card slot microSD (TransFlash), up to 8GB, 1GB included
Data GPRS Class 32
HSCSD Yes
EDGE Class 32, 296 / 178.8 kbits
3G HSDPA
WLAN No
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
Camera Primary 3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofocus
Video Yes, VGA@15fps
Secondary VGA videocall camera
Features OS Symbian OS, S60 rel. 3.2
Messaging SMS, MMS, Email
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes + downloadable
Colors Yes
GPS Yes, with A-GPS support; Nokia Maps
Java Yes, MIDP 2.1
– MP3/MP4/eAAC+/WMA player
– Voice memo
– T9
Battery Standard battery, Li-Ion 1050 mAh (BL-5CT)
Stand-by Up to 500 h (2G) / Up to 500 h (3G)
Talk time Up to 10 h (2G) / Up to 4 h (3G)

Sony Ericsson Yari

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 2100
HSDPA 850 / 1900 / 2100 – Yari (a) for Americas
Announced 2009, May
Status Coming soon. Exp. release 2009, Q4
Dimensions 100 x 48 x 15.7 mm
Weight 115 g
Type TFT, 256K colors
Size 240 x 320 pixels, 2.4 inches
- Accelerometer sensor
Alert types Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones
Speakerphone Yes, with stereo speakers
Phonebook 1000 x 20 fields, Photo call
Call records 30 received, dialed and missed calls
Internal 60 MB
Card slot microSD (TransFlash), up to 16GB, 1GB included
Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
Yes
Class 10, 236.8 kbps
HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN No
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
Primary 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging, face detection, image stabilizer
Video Yes, QVGA; video light
Secondary Videocall camera
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, IM
Browser WAP 2.0/HTML (NetFront), RSS reader
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes, gesture and motion gaming + downloadable
Colors Achromatic Black, Cranberry White.
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.0
- MP3/AAC/MPEG4 player
– TrackID music recognition
– Picture editor/blogging
– YouTube application
– Organizer
– Voice memo
– Shake control
– SensMe
– T9
Standard battery, Li-Ion
Stand-by Up to 450 h (2G) / Up to 450 h (3G)
Talk time Up to 10 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G

Sony Ericsson prezanton Aino 8.1 MP

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 2100
HSDPA 850 / 1900 / 2100 Aino (a) for Americas
Announced 2009, May
Status Coming soon. Exp. release 2009, Q4
Dimensions 104 x 50 x 15.5 mm
Weight 134 g
Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 240 x 432 pixels, 3.0 inches
- Accelerometer sensor for auto-rotate
– Limited touchscreen functionality
Alert types Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones
Speakerphone Yes, with stereo speakers
Phonebook 1000 x 20 fields, Photo call
Call records 30 received, dialed and missed calls
Internal 55 MB
Card slot microSD (TransFlash), up to 16GB, 8GB included
GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
HSCSD Yes
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
Primary 8.1 MP, 3264×2448 pixels, autofocus, LED flash
Features Touch focus, geo-tagging, face detection, image stabilizer, smart contrast, red-eye reduction, videocalling
Video Yes
Secondary No
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email
Browser WAP 2.0/HTML (NetFront), RSS reader
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes, incl. motion-based + downloadable
Colors Obsidian Black, Luminous White
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.0
- Remote play for Playstation 3
– MP3/AAC/MPEG4 player
– Google Maps
– Picture editor/blogging
– YouTube & Facebook applications
– Organizer
– Voice memo
– SensMe
– T9
Standard battery, Li-Ion
Stand-by Up to 380 h (2G) / Up to 367 h (3G)
Talk time Up to 13 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G)
Music play Up to 31 h

Mberrin Sony Ericsson Satio (Idou)

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 2100
HSDPA 850 / 1900 / 2100 – Satio(a) for the Americas
Announced 2009, February
Status Coming soon. Exp. release 2009, Q3
Dimensions 112 x 55 x 13.3 mm
Weight 126 g
Type TFT touchscreen, 16M colors
Size 360 x 640 pixels, 3.5 inches
- Accelerometer sensor
Alert types Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones
Speakerphone Yes
Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 128 MB
Card slot microSD (TransFlash), up to 16GB, 8GB included
GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 – 48 kbps
HSCSD Yes
EDGE Class 10, 236.8 kbps
3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0
Primary 12 MP, 4000 x 3000 pixels, autofocus, xenon flash, video LED flash
Features Touch focus, geo-tagging, face and smile detection
Video Yes
Secondary VGA videocall camera
OS Symbian Series 60, 5th edition
Messaging SMS, MMS, Email, IM
Browser WAP 2.0/HTML, RSS reader
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes + downloadable
Colors Black
GPS Yes, with A-GPS support
Java Yes, MIDP 2.0
- Google maps
– MP3/AAC/MPEG4 player
– Organizer
– Gesture control
– Voice memo/dial
Standard battery, Li-Po 1000 mAh

Imazhe te tjera te LG SD9000 Crystal

GSM ARENA

Kategori: LG, Modelet e Fundit

Palm Pre

Palm Pre,telefon i mençur që do të shënojë edhe debutimin e shumëpritur të sistemit operativ WebOS,është një nga artikujt më të përfolur në Consumer Electronics Show 2009, që u mbajt në janar në Las Vegas. Me pamje të bukur, formë ergonomike, tastierë vertikale QWERTY rrëshqitëse dhe ekran multitouch, Pre (i cili së pari ka dalë në rrjetin EvDO të Sprint) mund të paraqesë një kërcënim serioz si për iPhone ashtu edhe për T-Mobile G1 (bazuar në Android OS të Google).
WebOS i Palm mund të kryejë disa punë njëherësh, gjë që iPhone nuk e bën dot. Pre mund të ruajë faqet për shikim kur nuk jeni në internet, në sh¬fletuesin Webkit, opsion që telefonat e mençur nuk e kanë.
Në dispozicion: Mesi i vitit; Çmimi nuk është caktuar

Nokia rikthen Modelin 6600i tashme Slide me 5MP

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network UMTS 850 / 2100
Announced 2009, May
Status Coming soon. Exp. release 2009, 3Q
Dimensions 93 x 45 x 14 mm, 52 cc
Weight 110 g
Type TFT, 16M colors
Size 240 x 320 pixels, 2.2 inches
- Accelerometer
Alert types Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
- 3.5 mm audio jack
Phonebook Yes, up to 1000 entries, Photocall
Call records Yes
Internal 20 MB
Card slot microSD (TransFlash), up to 16GB, 1GB included
GPRS Class 32, 88 kbps
HSCSD Yes
EDGE Class 32, 296 kbits
3G Yes, 384 kbps
WLAN No
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
Primary 5 MP, 2592×1944 pixels, autofocus, dual-LED flash
Video Yes, VGA@15fps
Secondary Yes, VGA@30fps
Messaging SMS, MMS, Email, Instant Messaging
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera mini)
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes
Colors Black, Silver
GPS No
Java Yes, MIDP 2.0
- MP3/eAAC+/WMA player
– MPEG-4/3gp player
– Flash Lite 3.0
– Nokia Maps
– T9
– Voice memo/commandsnokia-6600i-slide-01
Standard battery, Li-Ion 1000 mAh (BL-4U)
Stand-by Up to 348 h (2G) / Up to 300 h (3G)
Talk time Up to 4 h (2G) / Up to 3 h

Lancohet Nokia E52

Kompania Nokia së fundmi ka paralajmëruar për nxjerrjen e trashëgimtarit të celularit të saj të biznesit E51, një prej më të shiturve në muajt e fundit, dhe e ka emëruar atë me emrinE52. Modeli i ri i është përmirësuar në çdo pikëpamje, që nga paraqitja grafike, aplikacionet e para instaluara, paketa Office dhe veçanërisht është punuar në kohëzgjatjen e baterisë.
Modeli i ri dallohet kryesisht për kohën në pritje të telefonit, pra stand by, e cila zgjat 672 orë ose 28 ditë. Modeli E52 është i pajisur me Nokia Messaging, shërbim që mundëson mbajtjen e një llogarie e-maili. Smatrphoni punon me sistemin operativ Symbian OS 9.3 seria 60. Çdo gjë shfaqet në ekranin prej 2.4 polësh me rezolucion 240 X 32- pixel me 16 milion
ngjyra. Nokia i ri E52 ofron zgjidhje
biznesi si për shembull atë Call Connect. Një shërbim që integron pajisen Nokia me sistemet telefonike të bizneseve të mëdha, kjo e lehtëson në maksimum komunikimin vetëm nga një telefon i vetëm. Ai do të komercializohet në treg me një çmim fillestar prej rreth 300 eurosh.

Nokia biznes E52
General 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 2100
HSDPA 850 / 2100 – US version
Announced 2009, May
Status Coming soon. Exp. release 2009, Q3
Size Dimensions 116 x 49 x 9.9 mm, 54 cc
Weight 98 g
Display Type TFT, 16M colors
Size 240 x 320 pixels, 2.4 inches
Sound Alert types Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
Memory Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 60 MB
Card slot microSD (TransFlash), up to 16GB, 1GB included
Data GPRS Class 32
HSCSD Yes
EDGE Class 32, 296 / 178.8 kbits
3G HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
Camera Primary 3.2 MP, 2048×1536 pixels, enhanced fixed focus, LED flash
Video Yes, VGA@15fps
Secondary VGA videocall camera
Features OS Symbian OS, S60 rel. 3.2
CPU ARM 11 600 MHz processor
Messaging SMS, MMS, Email
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes + downloadable
Colors Metal Grey Aluminium, Golden Aluminium
GPS Yes, with A-GPS support; Nokia Maps 3.0
Java Yes, MIDP 2.1
– Digital compass
– MP3/MP4/eAAC+/WMA player
– Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Voice memo
– T9
Battery Standard battery, Li-Ion 1500 mAh (BP-4L)
Stand-by Up to 672 h (2G) / Up to 432 h (3G)
Talk time Up to 8 h (2G) / Up to 6 h (3G)
Music play Up to 18 h
Attached Thumbnails
Click image for larger version Name: nokia-e52.jpg Views: 0 Size: 5.9 KB ID: 478

Omnia HD

Kompania “Samsung” ka perfshire ne telefonin e saj me te fundit programin “Windows Mobile OS”, te perdorur nga origjinali “Omnia”. “Omnia HD” eshte nje kuti me nje sere karakteristikash, e cila jep mundesine e perdorimit te ekranit me prekje. Click the image to open in full size. “Omnia HD”, perdor gjithashtu edhe karakteristiken “TouchWiz UI”, nje buton me rrotullim qe e kemi pare edhe te “F480”. Sistemi “HD” nuk vjen si pasoje e nje tastiere fizike, por duke perdorur ekranin. Kjo eshte nje pike kyçe per procesin e shitjeve. Ekrani eshte i ndertuar ne baze te teknologjise “AMOLED” dhe ofron nje ngjyrim superior, kontrast mbreselenes, si dhe nje jetegjatesi ne bateri. Ne pamje te pare ky aparat ka nje dizenjim mbreselenes. Pjesa tjeter e programeve te “Omnia HD” eshte gjithashtu me nje ecuri te mire. Ky aparat ofron lidhje me sistemin “HSDPA”, “Wi-Fi” per transferimin e te dhenave, “DLNA” per funksionet media, “GPS” per navigimin si dhe nje memorie 8GB ose 16GB nese do te perdorni karten e zgjerimit mikroSD. Ne pjesen e pasme te telefonit ndodhet kamera 8-megapiksel. Vitin e kaluar telefonet “Omnia” vuajten mungesen e nje varferie ne jeten e baterise. Gjate testimeve u vu re se ky aparat kerkonte nje karikim te perditshem. Ecuria eshte permiresuar, ajo eshte zgjeruar dhe tashme behet fjale per nje bateri me kapacitet nga 1440mAh deri ne 1500mAh. Ekrani eshte gjithashtu i gjere. “Omnia HD” rezalizon video me nje shpejtesi 24 frame per sekond dhe ju mund te shikoni cilesine e larte duke perdorur rrjetin pa pasur nevoje per kabllin. Ekrani ka permasa 360 x 640 dhe lejon nje shikim te mire te videove. Shpejtesia e sistemit “HSDPA” eshte mbi 7.2Mb/s dhe lejon nje bisedim te shpejte dhe cilesor. Nje tjeter karakteristike e ketij aparati eshte edhe lidhja me “Bluetooth 2.0”, si edhe me porten hyrese “USB” per te marre dhe derguar gjithçka qe deshironi. Permasat e “Samsung Omnia HD” jane 123 x 58 x 13 milimetra. Ky aparat kushton 500 dollare.

Nokia 5730 XpressMusic

Nisur nga fotoja e telefonit “5730” me tastieren e tij “QWERTY”, na ben te mendojme se nje gje te ngjashme e kemi pare edhe me pare. eshte diçka e ngjashme edhe me modelin “E75” te hedhur ne treg nga Nokia, pak jave me pare.

Nje gje e tille nuk mund te cilesohet domosdoshmerisht negative. Fakti qe Nokia ka hedhur ne treg serine e re “E” me telefona qe kane ngjyra te gjalla, pjesen e pasme me shkelqim, si dhe ekspozimin e sherbimeve, si “HSDPA”, “Wi-Fi”, “GPS”, nenkupton qe dizenjuesit kane synuar te ruajne pikat e forta te besueshmerise se kesaj marke. Kjo game aparatesh perfshin mekanizmin e hartes “Nokia”, ndersa ne rastin e telefonit “5730” eshte i pranishem edhe sherbimi “Nokia Music Store” (dyqani muzikor i Nokia-s), si dhe “N-Gage” (bixhos).
Ekrani i telefonit ka pesuar gjithashtu ndryshime te dukshme. Jane te perfshire disa elemente te serise “60” ne dizenjim me te cilat jemi mesuar, por edhe disa karakteristika si tek telefoni “5800 XpressMusic”, me kontakte te shpejta.
Tipari “XpressMusic” e karakterizon kete telefon dore per nga sherbimi i tij muzikor. Nokia, ka parashikuar per kete aparat te kete nje memorie 8GB, si dhe karten shtese te memories per te arritur nje zgjatim 16 GB. Ky telefon vjen edhe me folene e kufjeve 3.5 milimetra. Aparati “5730” perfshin edhe tiparin “Say and Play”, qe do te thote kontroll vokal i ndertuar tek instrumenti muzikor. Mjafton te shtypni butonin e dedikuar dhe te flisni me ze emrin e pjeses muzikore ose te artistit per te degjuar kengen tuaj te preferuar.
Me te gjithe gamen e sherbimeve, e vetmja gje qe ndan telefonin “5730” nga aparatet e serive te tjere “N”, eshte kamera. Te ky aparat do te gjeni kameren 3.2 megapiksel me lente optike “Carl Zeiss”.
Perfshirja e disa elementeve ben qe jeta e baterise (1000mAh) nuk te jep sigurine se “5730” do te kete nje gjetegjatesi te madhe ditore.
Nderthurja e funksioneve te biznesit, si dhe tastiera “QWERTY” na ben qe te mendojme se “XpressMusic” eshte nje telefon dore interesant ne koncept, por nuk mund te thuhet me siguri nese “Nokia” do te kthehet ne fituese me kete model.
Njerezit, te cilet preferojne me shume aplikimet e biznesit te nje aparat duhet te fokusohen te seria “E” e “Nokia-s”, ndersa ata qe adhurojne muziken mund te preferojne me shume aparatet e “Apple”, “iPhone”. Nderthurja e ketyre dy elementeve mund te lere disi ne harrese telefonin “5730”, i cili vjen me nje çmim 300 dollare.

Burimi:ShqipMedia.com

Nokia e55

nokia-e55-2-150x150
Perpara se te prezantohej “E55”, portofoli i Nokias persa i takon serise “E” ishte i qarte ne segmentin e komunikimit. Nje gje e tille ndryshoi tek telefoni i dores “E55”, qe karakterizohet nga nje tastiere hibride, duke e bere ate te jete nje model mes “E51” dhe “E71”.

Ky aparat ka nje tastiere me germa te dyfishta dhe eshte e njejte si tek aparatet “HP iPAQ”. Nje tastiere “hibride” e ben kete telefon dore relativisht kompakt. Permasat e tij jane 116×49 milimetra dhe nje gje e tille do te thote se pak me i madh se “E51”, por me i holle rreth 9.9 milimetra.
Diferenca thelbesore e ketij aparati eshte se i lejon perdoruesve te marrin mesazhe “HTML”, te menaxhojne dosje dhe mesazhe duke i skeduar ne varesi te dates, derguesit apo edhe madhesise.
Pavaresisht programeve ne kete aparat eshte bere edhe nje modifikim fizik ne tastiere. Behet fjale per nje buton i cili lejon aksesin e menjehershem te libri i telefonatave.
Nokia ka paketuar te ky aparat nje bateri “1500mAh lithium”, gje e cila lejon rreth 8 ore kohe bisede dhe afersisht nje muaj ne gjendje te ndezur.
Telefoni karakterizohet nga sistemi “HSUPA”, me ane te se ciles mbahen te dhena, si “Bluetooth”, “Wi-Fi”, si dhe GPS.
Ne te gjendet edhe kamera 3.2 megapiksel, si dhe foleja e kufjeve 3.5 milimetra. Seria e meparshme “E-series” kishte nje porte 2.5 milimetra, ndaj eshte nje kenaqesi me vete te shikosh se si Nokia ka vendosur ne kete aparat kete karakteristike.
Ne eksperiencen e fillimit te testimit te tastieres u pa se diçka nuk shkonte si duhej dhe ajo qe mund te thuhet eshte se per perdoruesit sistemi i tastieres me germa dyfishe eshte diçka e re dhe ndoshta nje gje e tille mund t’iu bej disi te ngathet ne shkrimin e mesazheve.
Ajo qe mund te thuhet eshte se te apasionuarit e serise “E” te Nokias, jane padyshim biznesmenet, si dhe punonjesit e sipermarrrjeve, qe duan te kene nje mundesi te vazhdueshme tek aplikimet e zyres, postes elektronike apo edhe sigurise.
Nga telefoni “E51” tek “E55”, Nokia ka ndryshuar ne menyre te rrenjesishme aftesite media. Do te vini re se ky eshte nje model i cili kerkon te shikohet me interes. Nokia e prezanton kete telefon dore me nje çmim 350 dollare.

Sorce:ShqipMedia

BlackBerry “Curve 8900”

Nuk eshte thjesht nje telefon dore “BlackBerry” i radhes. Ajo qe mund te thuhet eshte se padyshim modeli “8900” eshte magjepes. Kombinimi i materialit te çelikte me rafinituren e zeze si te nje pjano, si dhe ekrani i kendshem e bejne ate nje telefon shume terheqes.

Eshte nje nga aparatet me te holle dhe me te shndritshem me tastiere “QWERTY”, qe i perket serise “BlackBerry”. Tastiera eshte ne linje, si nje nga me te mirat e “BlackBerry-it”. Butonat jane te ndare dhe mund ta keni shume te lehte te shkruani me modelin “8900”. Sikunder edhe te telefoni “Bold” edhe te “8900” mund te perdorni nje buton rrumbullak qe eshte i vendosur ne qender per te lundruar ne menyre te drejtperdrejte. Eshte nje mekanizem i cili funksionon ne menyre te ndjeshme, dhe lejon nje lundrim me te shpejte te menuse, si dhe te faqeve te internetit. Sikunder e permendem edhe me siper, ekrani eshte mbreselenes, eshte model “HVGA” me rezolucion 320×480. Ajo qe mund te thuhet eshte se ky telefon permban edhe folene e kufjeve 3.5 milimetra, te pershtatur per nje eksperience mbreselenese mediatike.
Padyshim qe telefoni i dores “8900” eshte i pershtatur, si per boten e biznesit, ashtu edhe per defrim. Ka nje kamer 3.2 megapiksel me shigjete LED ne pjesen e pasme, si dhe me nje media player model “Roxio” i afte te lexoj programet, si DivX, XviD, WMV, MP4 per video, si dhe MP3, AAC, AAC+ dhe WMA per audio.
Nje nga pikat delikate te ketij aparati eshte mungesa e sistemit 3G, si dhe sherbimit “GPRS” per te dhenat. Ky telefon karakterizohet nga lidhja “Wi-Fi”.
Nese planifikoni qe telefonin “8900” ta perdorni per nje navigim te shpejte ne internet mund te thuhet se keni te gjitha mundesite.
Nese do te bejme nje vezhgim me te detajuar, si lista e kontakteve dhe marrja e mesazheve, do te vihet re se reagimi eshte i shpejte. Çdo gje eshte e adhurueshme te ky aparat, perveç faktit se i mundon sistemi 3G dhe jetegjatesia e baterise nuk eshte edhe aq mbreselenese.
Nese deshironi te keni nje cilesi te mire ne thirrjet e telefonatave apo edhe ne shkrimin e mesazheve “Curve 8900” eshte modeli qe pershtatet me shume nga BlackBerry. Ky telefon dore eshte i pranishem ne treg me nje çmim 929 dollare.

Sony Ericsson “C510”

Padyshim modeli i hedhur se fundmi ne treg nga “Sony Ericsson”, konsiderohet mjaft i kendshem per nga ana vizuale e tij, aq sa mund te thuhet se nje gje e tille mungon qe nga prezantimi i telefonit te dores “S500i”.

Telefoni, “C510” ngjason me aparatet e tjere me kamera, te kategorise “Cybershot” (emri i markes se kameres tek aparatet Sony).
Nuk mund te thuhet aspak se kemi te bejme me nje aparat te lire.
Kamera “cyber-shot” eshte e vendosur ne pjesen e pasme te aparatit dhe gjendet nen nje lente mbuluese te rreshkitshme. Lentja dallohet per dizenjimin me dru te lemuar dhe te shkelqyeshem, çka e ben ate te shfaqet si nje telefon i kushtueshem.
Tastiera nuk dallohet per ndonje veçanti, eshte disi e holle. Eshte e vendosur ne pjesen e poshtme te ekranit me ngjyra, eshte nje tastiere numerike, por hapesira mes çdo butoni eshte shume e vogel dhe rrezikon te shtypen dy butona ne te njejten kohe.
Edhe pse telefoni “C510” nuk ben pjese ne familjen “Walkman”, mund te ndiheni te lumtur pasi tek ai do te gjeni folene per kufjet.
Pavaresisht zhurmes qe eshte bere per serine “cybershot”, mund te thuhet se cilesia e perftimit te fotove nuk eshte ajo e pritshmja. Programet e kameres jane pak a shume te ngjashme si tek aparatet e tjere te kesaj serie. Ajo qe mund te thuhet eshte se kamera 3.2 megapiksel, fale objektivit, ben nje pune te mire, por nuk perfshin sistemin e stabilizimit te fotove ne menyre dixhitale.
Testimet e kryera te fotot e perftuara nga ky aparat tregojne se ato jane te nje cilesie te larte kryesisht ne mjedise te erreta. Si edhe te programet kamera, funksionet media player dhe kerkimi i internetit jane te pakrahasueshme me modelet e tjera te tregtuara nga “Sony Ericsson”. Seleksionimi i programit “media” ne menyre te drejtperdrejte nga menuja baze e “Sony Ericsson”, ben qe te keni akses direkt mbi muziken dhe videot e preferuara, thjesht duke i seleksionuar nga lista. Kerkimi ne internet eshte i shkelqyer fale kombinimit te shpejtesise se te dhenave “HSDPA”, si dhe motorit te kerkimit te trupezuar. Nje gje e tille nuk do te thote zevendesim i motorit te kerkimit te ekranit, siç mund te ndodhe tek aparate te tjere, por eshte me shume nje aftesi per te gjetur me lehtesi ate çka deshironi. Ekrani ka nje ngjyrim mbreselenes dhe hijezimet e bejne te ngjaje shume me mire.
Telefoni i dores “Sony Ericsson” ka nje eksperience te mire te thirrjes se telefonatave, menuja eshte e shpejte, jetegjatesia e baterise eshte mesatare, duhet ta karikoni ate çdo tri dite. Ky aparat kushton 349 dollare.

sony-ericsson-c510-265x300

Nokia 6710 Navigator

Nokia ka prezantuar serine e trete Navigator dhe saktesisht modelin “6710”, me permiresime te dukshme, por edhe te ngjashme me modelin e nje viti me pare.
Ndryshe nga “6210 Navigator”, modeli i ri ka nje ekran me te madh dhe nje kursor rreshkites te dizenjuar kendshem.

Telefoni i dores “6710 Navigator”, perfshin versionin me te fundit te hartes “Nokia” me instalim ne versionin 3.0, duke i dhene mundesi perdoruesve te kene mundesi hyrjeje ne siperfaqen fotografike, si tek hartat “Google”.
Per ta bere me te lehte perdorimin “6710” ka nje siperfaqe me te ndjeshme,
ne krah te ekranit, per te bere te mundur nje zmadhim me te mire.
Pjesa me e madhe e programeve jane te njejta, si HSDPA, Wi-Fi, A-GPS, nje pergjigjje dixhitale me te kuruar, plus kete vit aparati do te kete edhe programin HSUPA (te ngjashem me HSDPA), per t’iu ndihmuar ne perftimin e fotove gjoegrafike. Persa i takon fotove, modeli “6710”, karakterizohet nga nje kamer 5-megapiksel me lente “Carl Zeiss”, si edhe me shigjeten “LED” dhe autofokus.
Njerezit, qe preferojne te kene nje telefon dore me nje ekran te gjere do te mbeten te kenaqur nga ecuria e ketij telefoni, pasi cilesia eshte e njejte, por permasat jane me te reduktuara. Kete aparat mund ta gjeni me çmimin 699 dollare.

Kategori: Modelet e Fundit, Nokia
Ndiqe

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.